Materiał Partnera

Przegląd samochodu - jak często należy go wykonywać? Gdzie warto się udać?

Przegląd samochodu - jak często należy go wykonywać? Gdzie warto się udać?

Okresowy przegląd samochodu to czynność, o której powinien pamiętać każdy kierowca. Sprawdzając ogólną kondycję auta i wymieniając szybko zużywające się części, dbasz o bezpieczeństwo swoje, pasażerów, innych uczestników ruchu drogowego, a także przedłużasz żywotność auta. Sprawdź, jak często warto wykonywać przegląd auta, jak on wygląda i komu warto powierzyć to zadanie.

Przegląd samochodu a badanie techniczne

Niektórzy kierowcy, zwłaszcza początkujący, mylą dwa pojęcia - przegląd samochodu i badanie techniczne. Tak więc warto wyjaśnić między nimi różnice. Badanie techniczne pojazdu jest obowiązkowe - bez niego samochód nie może poruszać się po drogach publicznych. Wykonuje się je w stacjach kontroli pojazdów (podstawowej - pojazdy do 3.5 tony i okręgowej - wszystkie pojazdy). W przypadku samochodów używanych wykonuje się je co roku. Natomiast przegląd samochodu jest to cykliczny serwis zalecany przez producenta i polega głównie na wymianie części eksploatacyjnych. Przegląd można wykonać w każdym warsztacie samochodowym.

Jak często należy wykonać serwis samochodu?

Częstotliwość przeglądu auta zależy od wielu czynników, np.: wieku pojazdu, eksploatacji samochodu, jego marki, stylu jazdy itp. Specjaliści zalecają, aby przejść się na przegląd raz w roku lub co 15 000 km (jest to czas sugerowanej wymiany oleju silnikowego). Współcześnie o terminie przeglądu coraz częściej decyduje komputer pokładowy. Urządzenie na bieżąco zbiera informacje o użytkowaniu auta i pod tym kątem dopasowuje terminy przeglądów.

Co sprawdza mechanik?

Podczas przeglądu jest sprawdzana ogólna kondycja samochodu oraz są wymieniane szybko zużywające się części i płyny eksploatacyjne. Tak więc mechanik sprawdza i w razie potrzeby uzupełnia olej silnikowy, płyn hamulcowy, płyn chłodniczy, olej w skrzyni biegów. Sprawdzany jest układ hamulcowy, kierowniczy, wydechowy, rozrząd, zawieszenie, ciśnienie w oponach itp.

Przegląd okresowy nie jest obowiązkowy, jednak warto regularnie go wykonywać. Prawidłowo serwisowany samochód nie zaskoczy nagłą awarią w najmniej spodziewanym momencie, pozwoli uniknąć wypadku, oszczędzi mandatów i kosztownych napraw. Ponadto pojazd ma większą wartość na rynku aut używanych.

Gdzie warto udać się na przegląd?

Na okresowy przegląd samochodu warto wybrać się do sprawdzonego i rzetelnego warsztatu samochodowego, takiego jak Auto-Serwis Robson Emilia Dumka Robert Dumka Sp.j. z Pawłowa (województwo warmińsko-mazurskie). Warsztat oferuje szeroki zakres usług związanych z diagnostyką i naprawą aut, m.in.: przegląd samochodów, elektromechanika, serwis klimatyzacji, wymiana części eksploatacyjnych. Klienci mogą liczyć na rzetelność, terminowość i atrakcyjne ceny.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz