Materiał Partnera

Przegląd kominiarski

Przegląd kominiarski

Widok kominiarza, który czyści komin, nikogo chyba nie dziwi. Przeglądy kominiarskie są bardzo ważne i pozwalają zadbać o bezpieczeństwo budynku. Przegląd musi zostać wykonany przez doświadczonego specjalistę, który zadba o prawidłowy przebieg całej procedury kontrolnej. Zaniedbanie terminu kolejnych kontroli skończyć się może bardzo źle, więc warto o tym pamiętać i wzywać kominiarza regularnie.

Jak często kominiarz musi wykonać przegląd?

Jak mówi nam kominiarz z firmy Kom-Bud, częstotliwość wykonywania przeglądów kominowych jest opisana w ustawie o prawie budowlanym. Zgodnie z zapisami ustawy, przeglądy kominiarskie powinny odbywać się przynajmniej raz na rok w budynkach mieszkalnych, a w budynkach o powierzchni większej niż 2000 metrów kwadratowych dwa razy do roku w terminie do końca maja i do końca listopada. Przegląd jednak nie oznacza, że komin można czyścić tylko raz lub dwa razy do roku! Utrzymanie przewodów kominowych w dobrym stanie i czystości jest bardzo ważne i należy usuwać zanieczyszczenia zgodnie z zaleceniami przepisów przeciwpożarowych:


●  w przypadku przewodów kominowych od palenisk opalanych paliwem stałym co trzy miesiące,

●  w przypadku przewodów kominowych od palenisk opalanych paliwem gazowym lub płynnym co sześć miesięcy.

W wielu miejscowościach kominiarze regularnie pojawiają się od domu do domu, oferując przy tym swoje usługi. Koszt czyszczenia komina nie jest wysoki i koniecznie z takich usług warto skorzystać! Co w sytuacji, kiedy kominiarz jednak nie pojawia się od dłuższego czasu? Wtedy należy wziąć sprawy w swoje ręce i wezwać go do wykonania czyszczenia. Nie warto próbować samodzielnego czyszczenia, zawód kominiarza nie jest bowiem bezpieczny i wiążę się z pracą na wysokości, do tego należy posiadać odpowiednią wiedzę na temat czyszczenia przewodów kominowych.

Jak wygląda wizyta kominiarza?

Wizyta kominiarza zwykle nie zajmuje zbyt wiele czasu, o ile czyszczenie komina odbywa się regularnie. W trakcie wizyty kominiarz czyści przewody z sadzy i smoły, która osiada na ściankach przewodów kominowych. Kominiarze zajmują się także dbaniem o przewody spalinowe oraz wentylacyjne, które należy oczyścić z innych zanieczyszczeń. Po wyczyszczeniu komina kominiarz sprawdza stan zewnętrznej części komina (i może zlecić ich wymianę, jeśli są  nadgniłe lub uszkodzone), a także sprawdza, czy kominy są odpowiednio przyłączone do urządzeń spalających.

Kontrole kominiarskie są konieczne, ponieważ smoła i sadza bardzo łatwo ulegają zapłonowi, więc warto zadbać o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny.

Opracowanie:
Doboszowice 48
tel. 884 185 089
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz