Artykuł sponsorowany

Przegląd kanalizacji kamerą tv – na czym to polega?

Przegląd kanalizacji kamerą tv – na czym to polega?
Często o niej nie pamiętamy, bo jest ukryta pod drogami, chodnikami, budynkami, ale pełni bardzo ważną funkcję w naszej przestrzeni – kanalizacja. Gdy tylko istnieje podejrzenie, że zdarzyła się w niej awaria, bezzwłocznie należy dokonać dokładnej analizy. Bardzo praktycznym, a często wręcz jedynym możliwym rozwiązaniem jest przegląd kanalizacji kamerą inspekcyjną przeznaczoną do tego celu, o czym mówią obowiązujące w Polsce Normy. Na czym to polega?

Inspekcja kanalizacji specjalistyczną kamerą

Przegląd kanalizacji za pomocą specjalistycznych kamer, które mają obrotową głowicę obiektywu, pozwala na bezinwazyjną i wygodną ocenę stanu wnętrza kanału. Kamera jest wprowadzana do przewodu przez specjalistę, który następnie na ekranie monitora może dokonać kompletnej analizy stanu technicznego kanału. Specjalistyczny sprzęt, który we współpracy z kamerą pozwala na ocenę stanu kanału, zamontowany jest w samochodzie inspekcyjnym. Do oświetlenia kanałów podczas inspekcji wykorzystywane są bezpieczne diody LED. Kontrola pozwala na stworzenie praktycznego raportu, który zawiera szczegółowe dane dotyczące badanego odcinka kanału. Do raportu trafia także katalog uszkodzeń, zdjęcia z przebiegu kontroli i szkice oraz wykresy spadków. By łatwiej można było przechowywać sporządzone materiały, najczęściej archiwizowane są one w formie cyfrowej.

Co nam daje przegląd kanalizacji?

Dzięki przeglądowi kanalizacji specjalistyczną kamerą dokładnie określamy jej stan, a to pozwala na znacznie szybsze podjęcie właściwych działań, jeśli będą one konieczne. Jak mówi nam przedstawiciel firmy AS-EKO z Łodzi, stosując kamery samojezdne oraz wpychane przez rewizję i otwarte rurociągi, szybko możemy wykryć ewentualne nieszczelności, ale nie tylko. Zastosowanie kamer pozwala ustalić przyczyny zapychania się kanalizacji, zanieczyszczenia, czy miejsca, w których wrastają korzenie. Czasami konieczne jest czyszczenie kanalizacji, a czasem potrzebne są naprawy. Firmy zajmujące się tego typu usługami oferują zwykle czyszczenie kanalizacji samochodami WUKO (ssąco-płuczącymi i ciśnieniowymi) oraz udrożnianie elektrycznymi sprężynami. Istnieje też możliwość ręcznego czyszczenia kanalizacji przełazowej. Jeśli chodzi o renowację, jedna ze stosowanych technik to naprawy bezwykopowe w miejscach, gdzie wykop jest niemożliwy, na przykład, gdy kanalizacja biegnie pod budynkami, czy drogami lub gdy wykop jest utrudniony. Ciekawym rozwiązaniem w takim przypadku jest naprawa punktowa, gdy renowacji wymaga niewielki element kanalizacji. Wykonuje się ją tzw. packerami, nadmuchiwanymi, podłużnymi balonami, na które nakłada się wykładzinę nasączoną żywicami. Balon zostaje napompowany w momencie, gdy zostanie dosunięty do uszkodzonego miejsca. Przykleja w ten sposób materiał naprawczy z żywicami. Jeśli konieczna jest naprawa długich odcinków kanalizacji, wciąga się do środka nowe rury z PCV. Dzięki wykorzystaniu kamer do przeglądu kanalizacji możemy określić, która metoda będzie nam potrzebna.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz