Artykuł sponsorowany

Przegląd gazowego podgrzewacza wody użytkowej

Przegląd gazowego podgrzewacza wody użytkowej

Instalacja gazowa w domu jednorodzinnym, czy np. w kamienicy, zanim zostanie przekazana do użytku musi zostać dokładnie zbadana pod kątem prawidłowości działania. Czy to jednak jedyny obowiązek przeprowadzenia np. ważnej próby szczelności? Odpowiedź brzmi nie! Kontrola instalacji gazowe w lokalach mieszkalnych powinna odbywać się przynajmniej raz w roku. Dotyczy to m.in. popularnych podgrzewaczy wody użytkowej marki Junkers!

Jakie podgrzewacze muszą być poddawane przeglądom?

Podgrzewacze ciepłej wody użytkowej na gaz można podzielić na te objętościowe lub przepływowe. Urządzenia te różnią się wielokrotnie swoją konstrukcją, mocą, zakresem grzewczym i szybkością podgrzewania, czy ogólnie ujmując wydajnością. Mogą one również występować w innym systemie zautomatyzowania, czy też mogą być zasilane innym medium gazowym. Wyróżnia się bowiem podłączenie pod zbiornik LPG, który znajduje się obok domu jednorodzinnego; czy też można spotkać się z podgrzewaczami podpiętymi pod miejskie instalacje gazu ziemnego, z czym często mamy do czynienia w przypadku kamienic, czy też bloków z wielkiej płyty. Niezależnie zatem od typu technologii, jej generacji i poziomu złożoności, zawsze powinno się przeprowadzać przeglądy techniczne urządzeń oraz instalacji przynajmniej raz w roku! Najlepiej jednak robić to przed okresem zimowym, kiedy to poziom eksploatowania znacznie wzrośnie, a także po nim, aby określić, czy dane komponenty nie zużyły się zbyt bardzo.

Pamiętaj! Przegląd podgrzewaczy wody to nie tylko dbanie o swoje bezpieczeństwo, ale także o energooszczędność. Wielokrotnie dobre pracownie instalatorskie zaproponują tanie konserwacje, czy modernizacje urządzeń, co podwyższy ich wydajność oraz zmniejszy pobór paliwa gazowego. O taką pomoc możesz poprosić specjalistów z przedsiębiorstwa GAZ-MAJSTER, które zajmuje się także wymianą grzejników metodą zamrażania, pracami hydraulicznymi, czy nawet chemicznym czyszczeniem rur!

Jak wygląda przegląd podgrzewaczy ciepłej wody użytkowej?

Przegląd podgrzewaczy wody odbywa się przy użyciu specjalnych narzędzi pomiarowych, a także w złożonych procedurach branżowych, które regulowane są odpowiednimi normami UDT, PN, a także EN. W uproszczeniu można jednak mówić o sprawdzeniu szczelności instalacji, elementów doprowadzających gaz i wodę, czy uszczelnień oraz zaworów. Istotne jest oczyszczenie palników, filtrów, elektrod zapłonowych i jonizujących. Ważne jest także sprawdzenie stanu technicznego podłączonej instalacji elektronicznej, regulatorów, przewodów odprowadzających spaliny, czy różnych zabezpieczeń. Przy przeglądzie ważne jest także określenie stężenia CO2, oraz określenie prawidłowości działa systemów automatyki. Cały przegląd kończy się kalibracją oraz rozruchem, w celu określenia, czy cała instalacja działa bezpiecznie oraz prawidłowo. Należy zatem zauważyć, że przegląd podgrzewaczy gazowych, to przegląd całej związanej z nią instalacji!

Dlaczego jednak warto wykonywać przeglądy bardzo często? Przede wszystkim dla wyeliminowania niespodziewanych usterek, dla wyższego komfortu użytkowania i dla podniesienia bezpieczeństwa eksploatacji, a także dla zapewniania dłuższej żywotności podgrzewcza.  

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz