Materiał Partnera

Przedszkole – miejsce zapewniające optymalne warunki do rozwoju dziecka

Przedszkole – miejsce zapewniające optymalne warunki do rozwoju dziecka

Rodzice chcący kształcić swoje dzieci nieco wcześniej niż od momentu wystąpienia obowiązku szkolnego mogą posłać pociechy do przedszkola. Jest to specjalna placówka opiekuńczo-wychowawcza, w której najmłodsi rozwijają się zarówno pod kątem umysłowym, emocjonalnym, jak i fizycznym czy społecznym. Co konkretnie może zaoferować przedszkole i czy posłanie do niego dziecka to rzeczywiście dobre rozwiązanie?

Kształtowanie i wychowanie

Przedszkola cieszą się coraz większą popularnością wśród rodziców. Wynika ona m.in. z faktu, że placówki te przygotowują dzieci (pod wieloma względami) do edukacji w szkole podstawowej i na dalszych etapach kształcenia. W przedszkolu dziecko uczy się przede wszystkim przebywania w grupie osób – zarówno dorosłych, jak i rówieśników. Wykształcenie umiejętności społecznych już w tak wczesnym wieku znacząco pomaga w późniejszym funkcjonowaniu i budowaniu poprawnych relacji z innymi ludźmi. Przedszkole Niepubliczne Małgosia z Oddziałem Integracyjnym zatrudnia doświadczonych nauczycieli oraz opiekunów wspomagających, dzięki którym działania z zakresu kształcenia i wychowania dzieci są realizowane w sposób optymalny. W placówce tego typu najmłodsi uczą się też samodzielności, zasad kultury osobistej oraz wypracowują dobre nawyki higieniczne. Porozumiewają się z otaczającymi ich osobami, dzięki czemu rozwijają też swoją mowę. Przedszkole nie jest co prawda obowiązkowe, jednak jak się okazuje – warto się na nie zdecydować i wybrać dla dziecka odpowiednią, wpływającą pozytywnie na jego rozwój placówkę tego typu. Co jeszcze może ona zaoferować?

Edukacja poprzez zabawę

W przedszkolu stosowane są różne formy zabawy, dzięki którym dziecku łatwiej jest przyswoić odpowiednie postawy czy nauczyć się rozwiązywania poszczególnych zadań. Są to m.in. gry edukacyjne czy aktywność fizyczna na specjalnie przygotowanym, bezpiecznym placu zabaw. Dzięki takim zajęciom kształcenie staje się dla dziecka ogromną przyjemnością, a każdy powrót do przedszkola wiąże się z entuzjazmem. Edukacja jest elementem bardzo istotnym, jednak warto pamiętać o tym, że placówka przedszkolna to przede wszystkim przygotowanie najmłodszych do współpracy z innymi, nauka budowania dobrych kontaktów, relacji i właściwego reagowania w poszczególnych sytuacjach oraz na konkretne bodźce. Posłanie dziecka to zatem bardzo dobre, przynoszące wiele korzyści rozwiązanie (warto z niego skorzystać nie tylko, gdy rodzic musi wrócić do pracy). Należy jednak wybrać odpowiednią placówkę – musi ona w pełni zaspokajać potrzeby dziecka i jednocześnie zapewnić mu jak najlepsze warunki do rozwoju.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz