Artykuł sponsorowany

Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Krakowie – jak przebiega pogrzeb świecki?

Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Krakowie – jak przebiega pogrzeb świecki?

Chociaż duża część społeczeństwa deklaruje przynależność do kościoła katolickiego, coraz więcej ludzi określa siebie mianem agnostyków czy ateistów. Często w takich sytuacjach zamiast pogrzebu wyznaniowego bliscy zmarłego, zgodnie z jego wolą, decydują się na organizację pogrzebu świeckiego. Zarówno ceremoniami wyznaniowymi, jak i świeckimi zajmuje się Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Krakowie. Jak wygląda pogrzeb świecki? Co różni go od tego tradycyjnego? 

Jakie są różnice między pogrzebem świeckim a tradycyjnym?

To, że coraz więcej ludzi rezygnuje ze ślubu kościelnego, a zamiast niego wybiera ślub cywilny bądź humanistyczny, powoli staje się czymś zupełnie normalnym. Jednak pogrzeby bez obecności księdza wciąż bywają dla niektórych szokujące. W sytuacji gdy zmarły nie był osobą wierzącą bądź praktykującą i nie deklarował przynależności do kościoła katolickiego, często jego wolą była rezygnacja z pogrzebu wyznaniowego. W takim przypadku uroczystość pozbawiona jest wszelkich obrzędów i symboli religijnych. Uczestnicy pogrzebu świeckiego nie biorą udziału we Mszy Świętej, a całości ceremonii nie przewodniczy ksiądz. Jego rolę przejmuje Mistrz Ceremonii, który nie odmawia żadnych modlitw, a jedynie wspomina dokonania osoby zmarłej oraz jej życie. Jeżeli w sali pożegnań bądź kaplicy obecne są na co dzień symbole religijne, zostają one wyniesione bądź zasłonięte. Pochówek odbywa się zwykle na cmentarzu komunalnym. Jeżeli jednak rodzinny grobowiec znajduje się na cmentarzu wyznaniowym, za zgodą proboszcza, można złożyć tam ciało zmarłego. 

Jak wygląda pogrzeb świecki? 

Przede wszystkim pogrzeb świecki nabiera bardziej osobistego charakteru. Jeżeli taka jest wola rodziny, ciało zmarłego wystawiane jest w kaplicy lub sali pożegnań, by dać bliskim szansę na ostatni kontakt, który niejednokrotnie ułatwia przetrwanie żałoby. Całej uroczystości przewodzi Mistrz Ceremonii, który wygłasza mowę pożegnalną oraz opowiada przybyłym o zmarłym. Treść przemowy jest dokładnie uzgadniana z rodziną zmarłego. Każdy uczestnik ma również możliwość zabrania głosu i powiedzenia kilku słów. Ceremonia może być wzbogacona o nagrania, zdjęcia lub oprawę muzyczną składającą się z ulubionych utworów osoby zmarłej. 

Kto zajmuje się organizacją pogrzebu świeckiego? 

W obecnych czasach coraz więcej domów pogrzebowych w swojej ofercie posiada możliwość organizacji pogrzebu świeckiego. W Krakowie takie usługi świadczy Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych. Zakład pogrzebowy deklaruje pomoc w załatwieniu niezbędnych formalności, organizację i obsługę ostatniego pożegnania w znajdującej się przy zakładzie sali pożegnań, obsługę pogrzebów, oprawę muzyczną i organizację konduktów pogrzebowych. PUK Kraków realizuje również bezgotówkowe rozliczenia w ramach zasiłków pogrzebowych. Pracownicy zakładu dokładają wszelkich starań, by pomóc bliskim przetrwać ten trudny czas i zminimalizować dodatkowy stres związany z organizacją pogrzebu. Wybierając Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Krakowie, możecie liczyć na najwyższą jakość świadczonych usług i pełne poszanowanie zmarłego oraz jego rodziny.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz