Materiał Partnera

Przed jakimi uszkodzeniami chronią i ile kosztują nowoczesne powłoki ceramiczne?

Przed jakimi uszkodzeniami chronią i ile kosztują nowoczesne powłoki ceramiczne?
Estetyka samochodu w ogromnej mierze uzależniona jest od stanu technicznego, w jakim znajduje się lakier. Dlatego też tak wielu właścicieli szuka coraz skuteczniejszych sposobów jego ochrony. Wśród wielu dostępnych na rynku rozwiązań ogromnym zainteresowaniem cieszą się obecnie powłoki ceramiczne, które pomimo stosunkowo wysokiej ceny, zapewniają doskonałe i przede wszystkim długotrwałe rezultaty. Co warto wiedzieć na ich temat?

Jakie jest główne zadanie powłok ceramicznych?


Choć uszkodzenia lakieru samochodowego zdecydowanie najbardziej kojarzą się z różnego rodzaju zarysowaniami parkingowymi lub wgnieceniami, to warto wiedzieć o tym, iż równie degradacyjny wpływ na jego wygląd mają warunki atmosferyczne. Mowa tutaj przede wszystkim o oddziaływaniu promieni ultrafioletowych odpowiedzialnych za blaknięcie koloru oraz o wilgoci, która przyczyna się do powstawania ognisk korozji. Nowoczesne powłoki ceramiczne zostały opracowane właśnie głównie z myślą o tym, aby kierowca nie musiał przejmować się brakiem możliwości garażowania.

Nałożenie powłoki na karoserię skutecznie zabezpieczy ją przed agresywnym działaniem soli drogowej oraz przed powstawaniem niewielkich rysek, do których powstania przyczyniają się m.in. drobne kruszywa takie jak piasek czy pokruszony asfalt. Nie należy jednak wychodzić z założenia, że można pozwolić sobie na rajdową jazdę po nawierzchniach szutrowych bez żadnych konsekwencji. Grubość powłoki ochronnej mierzona jest w mikronach, a co za tym idzie, nie należy uznawać jej za niezniszczalną. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ile zapłacimy za wykonanie usługi?


Kierowcy, którzy rozważają zakup, powinni wiedzieć o tym, z czym tak naprawdę mają do czynienia. Choć sama nazwa może pozornie wskazywać na to, co stanowi główny składnik powłoki, to warto podkreślić, że bazowymi składnikami są tutaj tlenek tytanu oraz tlenek krzemu. W tym przypadku nie ma zatem mowy o relatywnie grubej szklanej warstwie pokrywającej lakier. Pojawia się zatem kluczowe pytanie dotyczące tego, dlaczego zatem cena kompleksowego wykonania usługi waha się od 2500 do nawet 5000 złotych? Odpowiedź jest dość prosta.

Jak podkreślają doświadczeni mechanicy z warsztatu Mmkd-Garage, aby powłoka ceramiczna została założona we właściwy sposób, lakier nie może mieć absolutnie żadnej skazy. Dlatego też znaczną część wydanych przez nas pieniędzy pochłania, wcale nie zakup samej powłoki, a przygotowanie karoserii do przeprowadzenia całego procesu. Wydatki te okażą się również znaczniej bardziej znośne, kiedy uświadomimy sobie, że ceramika utrzymuje się na lakierze przez około 5-7 lat.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz