Materiał Partnera

Przebieg wiercenia studni głębinowej

Przebieg wiercenia studni głębinowej

Podstawą do rozpoczęcia prac związanych z wierceniem studni jest prawidłowe określenie miejsca, w którym znajduje się źródło wody. Oczywiście należy również wykonać odpowiednie badania wody. W związku z tym najlepiej powierzyć całe zadanie wykwalifikowanej firmie.

Przed przystąpieniem do pracy firma musi przeprowadzić przygotowanie terenu oraz zebrać odpowiednie narzędzia. Bardzo istotne jest określenie zapotrzebowania na wodę. Następnie dokonuje się sprawdzenia terenu, aby określić, w którym miejscu znajdują się pokłady wody odpowiednie do zaspokojenia zapotrzebowania. W niektórych przypadkach wskazane jest wykonanie tzw. odwiertu próbnego. Dzięki temu możliwe jest zbadanie profilu gleby. Odwiert próbny pozwoli ocenić na jakiej głębokości znajduje się warstwa wodonośna. Możliwe będzie także sprawdzenie jej miąższości i granulacji. Na podstawie tych danych specjalistyczna firma dokona wstępnego rozpoznania i stworzy projekt głębokości oraz wydajności studni. To znacznie ułatwi określenie kosztów całej inwestycji.

Jakie narzędzia używane są podczas wiercenia studni głębinowej?

Oczywiście wiercenie studni głębinowej można spróbować wykonać samodzielnie. Z praktycznego punktu widzenia nie ma to jednak sensu. Brak sprzętu, wiedzy oraz doświadczenia może bardzo negatywnie wpłynąć na jakość wykonanych prac. Dużo lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalistów. Do takich możemy z pewnością zaliczyć Zakład Usług Studniarskich z Wrocławia prowadzony przez Pana Marka Ćwiklińskiego. Wieloletnie doświadczenie połączone z wiedzą oraz zapleczem technicznym pozwalają na profesjonalne wiercenie studni o głębokości do 30 metrów.

Podczas wykonywania studni wykorzystywane są specjalistyczne narzędzia do wiercenia. Po wywierceniu należy umieścić w studni specjalną rurę osłonową oraz pompę, dzięki której będzie możliwy pobór wody.

Jak przebiega wiercenie studni głębinowej?

Do zasadniczych prac można przystąpić po znalezienia odpowiedniego źródła wody. Jeśli w tym miejscu został już wcześniej wykonany odwiert próbny, to można go poszerzyć. Po rozwierceniu otworu do środka wpuszczana jest rura osłonowa. Rura osłonowa powinna znaleźć się tuż pod powierzchnią gruntu. Jest ona umieszczana w przygotowanej wcześniej obudowie z betonu lub plastiku. Do światła rury osłonowej wprowadza się perforowaną rurę filtracyjną. Sięga ona do warstwy wodonośnej. Celem usprawnienia działania rury filtracyjnej jest ona obsypywana żwirem. Do odwiertu należy wprowadzić również pompę głębinową. Powinna się ona znaleźć pod powierzchnią wody gruntowej. W zbiorniku montowane są także specjalne zawory. Dzięki nim będzie możliwe odcięcie wody w przypadku awarii lub pogorszenia jej jakości. Na wspomnianej wcześniej obudowie z betonu lub plastiku montuje się wszystkie elementy, których rolą będzie pompowanie wody ze studni. W przypadku wykopania studni bez rury osłonowej montowana jest jedynie rura filtracyjna.

Jak wybrać pompę do studni?

Wybór właściwej pompy do studni nie jest prostym zadaniem. Zadaniem pompy jest zwiększenie wydajności studni oraz usprawnienie dopływu wody do domowej instalacji. Zbyt słaba pompa może nie być w stanie dostarczyć wody na wyższe poziomy. Zbyt mocna pompa będzie zużywać bardzo dużo energii elektrycznej. W przypadku domów rodzinnych najlepszym wyborem są pompy głębinowe, zatapialne, jak również samozasysające.

Studnie głębinowe to idealne rozwiązanie dla domów jednorodzinnych. To także inwestycja, która w krótkim czasie przyniesie wiele korzyści. Pod warunkiem, że do jej wykonania zatrudnimy wykwalifikowanych specjalistów.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz