Materiał Partnera

Przebieg montażu podbitki dachowej

Przebieg montażu podbitki dachowej

Ważnym elementem oferty firm świadczących usługi dekarskie jest montaż podbitki dachowej. Wbrew pozorom nie jest to wcale proste zadanie. Aby prawidłowo przeprowadzić montaż podbitki potrzebna jest nie tylko wiedza, ale również doświadczenie. Dlatego postanowiliśmy przybliżyć Wam zagadnienie montażu podbitki dachowej. Omówimy jak wyglądają kolejne etapy tego procesu.

Jak przebiegają prace przygotowawcze do montażu podbitki?

Analogicznie jak w większości przypadków na początku naszych działań powinniśmy przygotować „grunt” pod właściwe prace. Prace przygotowawcze będą obejmować prawidłowe zwymiarowanie przestrzeni znajdującej między okapem a elewacją. To umożliwi wstępne oszacowanie kosztów obejmujących zakup materiałów wykończeniowych. Odpowiednie zwymiarowanie pozwoli wybrać optymalny sposób wykonania podbitki dachowej. 

W następnym kroku należy skupić się na prawidłowym rozplanowaniu otworów wentylacyjnych. Występują one najczęściej w postaci kratek wykonanych z tworzywa PCV, metalu lub metalowej siatki. Należy przestrzegać zasady, która mówi że powierzchnia otworów wentylacyjnych musi mieścić się w zakresie 0,02-0,2% całkowitej powierzchni dachu.

Szalenie istotną kwestią jest również zaplanowanie oświetlenia, które zostanie zamontowane w podbitce. Mając plan należy doprowadzić do wskazanych miejsc instalację elektryczną. Instalacja powinna być poprowadzona w specjalnych listwach albo peszlach. Ważną kwestią jest dobór odpowiedniej mocy oświetlenia. Przepisy bezpieczeństwa wskazują, że nie powinna być ona wyższa niż 60W.

Jaki materiał wybrać na podbitkę dachową?

Materiały stosowane do wykonania podbitki dachowej to przede wszystkim panele PVC, panele aluminiowe lub drewno. Wybierając panele PVC nie będziemy musieli poddawać ich zabiegom impregnacji. W przypadku paneli aluminiowych najlepiej pokryć je powłoką antykorozyjną. Najczęściej jest ona nanoszona jeszcze w trakcie procesu produkcji. Najwięcej prac do wykonania czeka nas w przypadku podbitki drewnianej. Drewno sosnowe, świerkowe lub modrzewiowe, z którego jest wykonywana, wymaga pomalowania i pokrycia środkiem wodoodpornym.

Jak przebiega montaż podbitki dachowej?

Istnieją dwa główne sposoby montażu podbitki dachowej. Podbitka może zostać zamontowana:

  • do wystających końców krokwi,
  • do uprzednio przygotowanego stelaża.

Co istotne kierunek układania paneli lub desek może być zasadniczo dowolny.

W przypadku podbitki z PVC na uwagę zasługuje mała czasochłonność jej montażu. Po przytwierdzeniu łat montażowych montuje się do nich listwy systemowe przytwierdzając je za pomocą gwoździ. Trzeba przy tym utrzymać odstęp 40 cm pomiędzy kolejnymi gwoździami. Przeważnie wykorzystywane są do tego celu gwoździe aluminiowe o długości 20 mm. Dobijając gwoździe najlepiej jest zostawić ok. 1 mm zapasu. To pozwoli panelom pracować przy zmianie temperatury.

Montaż podbitki dachowej z blachy wykonywany jest przeważnie w obiektach przemysłowych. Ten typ podbitki można kupić w całych systemach montażowych. Panele montuje się na szynach, które są wykonane z ocynkowanej blachy. Szyny przytwierdza się do elewacji używając kołków i śrub. Panele wsuwa się w szyny i mocuje za pomocą wkrętów.

W przypadku podbitki drewnianej jako materiał budulcowy można wykorzystać listwy nieprofilowane lub profilowane, które są układane na zakładkę lub na pióro. Deski przybijane są do łat montażowych gwoździami. Odstępy między gwoździami nie powinny przekraczać 100 cm.

Sam opis montażu podbitki dachowej nie oznacza, że będziemy w stanie wykonać ją samodzielnie. Tego typu zadania warto powierzyć fachowcom. Do takich z pewnością możemy zaliczyć firmę DACHEXPERT z Zamościa, prowadzoną przez Pana Piotra Jagiełłę. Wieloletnie doświadczenie oraz długa lista realizacji potwierdzają wysokie kompetencje fachowców pracujących w firmie DACHEXPERT.

Opracowanie:
Zamość, Włościańska 45
tel. 536 868 686
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz