Materiał Partnera

Przebieg leczenia ortodontycznego w gabinecie stomatologicznym Dental Med

Przebieg leczenia ortodontycznego w gabinecie stomatologicznym Dental Med

Idealny zgryz często determinuje bycie pewnym siebie. Jego wady dotykają osób w każdym wieku. Zawsze możliwe jest rozpoczęcie ich leczenia ortodontycznym aparatem stałym lub ruchomym w gabinecie stomatologicznym Dental Med w Wodzisławiu Śląskim. Zaawansowana diagnostyka pozwala na dobranie idealnej metody leczenia do występującego problemu. Istotną rolę w procesie odgrywa sumienność i cierpliwość pacjenta.

Konsultacja ortodontyczna

To pierwszy etap eliminowania wad nabytych oraz dziedzicznych. Leczenie można rozpocząć w każdym wieku, lecz im później, tym dłuższy i bardziej skomplikowany staje się proces. Na pierwszej wizycie przeprowadzany jest wywiad lekarski oraz sprawdzenie stanu jamy ustnej obejmującej ocenę między innymi: błony śluzowej, dziąseł, wędzidełek, języka i ewentualnego rozwoju stanów próchnicowych. W pełni zdrowe tkanki zębowe to podstawowy warunek, aby leczenie ortodontyczne mogło się rozpocząć. W gabinecie stomatologicznym Dental Med poza wykonaniem wycisków oraz zdjęć RTG przeprowadza się również badanie za pomocą nowoczesnego skanera wewnątrzustnego. Pozwala on precyzyjnie i w krótkim czasie przeanalizować stan uzębienia pacjenta, jednocześnie planując proces usuwania wad zgryzu.

Wybór i założenie aparatu ortodontycznego

Leczenie możliwe jest za pomocą dwóch typów aparatów: ruchomego oraz stałego. Pierwszy nosi się przeważnie kilkanaście godzin na dobę, głównie w nocy, zgodnie ze wskazaniami lekarza. Pacjent może go samodzielnie wkładać oraz wyjmować z jamy ustnej. Drugi stosuje się tylko na uzębieniu stałym, a jego działanie jest o wiele skuteczniejsze i pomaga wprowadzić nawet najmniejsze zmiany estetyczne. Dzielą się na wewnętrzne (mocowane od przodu) oraz zewnętrzne (cementowane od strony języka). Lekarze w gabinecie stomatologicznym Dental Med proponują również innowacyjne rozwiązanie w postaci niewidzialnego aparatu, czyli niewidocznych nakładek bez metalowych elementów, które mogą wywoływać szczególnie u dorosłych poczucie dyskomfortu. Są one dobierane idealnie do problemu pacjenta i skracają czas leczenia, dając podobne rezultaty, co w przypadku tradycyjnych metod.

Systematyczna kontrola

Po założeniu odpowiedniego aparatu należy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej oraz stosować odpowiednią dietę. Pacjenci gabinetu stomatologicznego Dental Med otrzymują zawsze szczegółowe wytyczne wraz z przystosowanymi do czyszczenia aparatu stałego szczoteczkami. Niezbędne podczas trwającego około dwóch lata procesu leczenia są regularne wizyty kontrolne. Odbywają się one co mniej więcej półtora miesiąca. Za każdym razem lekarz ocenia postępy w eliminacji wady zgryzu, porównując ją do utworzonych wcześniej modeli diagnostyczno-kontrolnych. W aparatach stałych wymieniane są gumki i łuki w zamkach dla utrzymania dalszych efektów poprawy. Zaniedbanie wizyt może prowadzić do wydłużenia leczenia i związanych z tym dodatkowych kosztów.

Zdjęcie aparatu i utrwalenie poprawek

Po zaleconym okresie noszenia aparatu, który zależy od rodzaju wady zgryzu i stopnia jej zaawansowanie, lekarz zajmuje się jego zdjęciem. To proces całkowicie bezbolesny. Niemniej jednak nie oznacza zakończenia leczenia w przypadku aparatu stałego. Konieczne jest utrwalenie powstałych zmian poprzez całodobowe noszenie aparatu retencyjnego przez około pięć tygodni. Po tym czasie częstotliwość jego zakładania stopniowo maleje, aż ogranicza się do korzystania z niego wyłącznie w nocy. Brak zastosowania takiego rozwiązania najczyściej wiąże się z cofnięciem zaszłych zmian i nawrotu skorygowanej wady.

Opracowanie:
Wodzisław Śląski, Teligi 27A
tel. 32 456 94 82
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz