Artykuł sponsorowany

Prowadzenie księgowości na ryczałcie - kwestie, o których trzeba pamiętać

Prowadzenie księgowości na ryczałcie - kwestie, o których trzeba pamiętać

Ryczałt jest bardzo prostą formą rozliczania się z urzędem skarbowym, Opiera się na wyliczeniu podatku od przychodu bez uwzględnienia kosztów, a wartość oprocentowania zależy od wykonywanej działalności. Jego niepodważalną zaletą jest uproszczony sposób prowadzenia ewidencji podatkowej. Ponieważ za nierzetelne wywiązanie się z tych formalności grożą wysokie kary, warto skorzystać z usług specjalisty.

Prowadzenie ewidencji przychodów samodzielnie a z biurem rachunkowym

Przedsiębiorca, który wybrał ryczałt, prowadzi:

  • ewidencję przychodów (w miejsce KPiR prowadzonej w innych przypadkach),

  • spis wyposażenia — jeśli takowe posiada,

  • wykaz wartości prawnych i niematerialnych oraz środków trwałych.

Taką dokumentację można prowadzić zarówno elektronicznie, jak i w tradycyjnej wersji papierowej. W przypadku tej pierwszej należy jednak pamiętać, aby najpóźniej do 20. dnia sporządzić wydruk adnotacji za miniony miesiąc.

Choć prowadzenie tego typu ewidencji nie należy do skomplikowanych czynności, warto zlecić je renomowanym biurom rachunkowym, jak np. Sigma Biuro rachunkowe Elżbieta Bednarek. Istotne, aby fakt ten zgłosić do urzędu skarbowego w czasie do 7 dni od zawarcia umowy z taką firmą. Chodzi przede wszystkim o prawne poniesienie odpowiedzialności za prowadzoną dokumentację. Jeśli urząd stwierdzi, że jest ona prowadzona niepoprawnie lub, co gorsza, nie ma ona miejsca, to sam określi przychód podatnika i ustali podatek pięciokrotnie wyższy od tego, jaki powinien być.

Najważniejsze kwestie dotyczące prowadzenia ewidencji przychodów

Tego rodzaju dokumentację prowadzi się od pierwszego dnia, w którym wybrano zryczałtowany sposób opodatkowania. Ważne, aby każdy rok prowadzony był oddzielnie, a strony kolejno ponumerowane. W ewidencji przychodów wpisy dokonywane są w kolejności chronologicznej w oparciu o dowody. Co więcej, powinna być prowadzona systematycznie, a wpisy należy uzupełniać nie później niż do dwudziestego dnia każdego miesiąca za poprzedni.

Opracowanie:
Piaseczno, Kilińskiego 41, (I p.)
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz