Materiał Partnera

Prowadzenie ksiąg rachunkowych przez początkujących przedsiębiorców

Prowadzenie ksiąg rachunkowych przez początkujących przedsiębiorców

Prowadzenie ksiąg rachunkowych na samym początku przygody z własną działalnością gospodarczą, zwykle wydaje się zadaniem nie tylko skomplikowanym, ale także wyjątkowo czasochłonnym. Wiele osób jest przerażone na myśl o skrupulatnym tworzeniu tego typu dokumentacji. W jaki sposób należy to robić, aby nie tracić niepotrzebnie czasu i nie narazić się na niepotrzebne pomyłki? 

Czym są księgi rachunkowe? 

Jest to jeden z systemów ewidencji księgowej, którego początki można znaleźć już w średniowieczu. Obecnie prowadzenie ksiąg rachunkowych jest potocznie nazywane pełną księgowością. Ich otwarcie rozpoczyna się w momencie założenia działalności gospodarczej, zmiany jej formy prawnej lub na początku następnego roku obrotowego. Natomiast zamknięcie ma miejsce w dzień kończący dany rok obrotowy, dzień przed zmianą formy działalności lub w czasie jej zakończenia.  

Zawartość księgi rachunkowej: 

  • Dziennik – zapisuje się w nim w porządku chronologicznym operacje gospodarcze, które miały miejsce każdego dnia.  

  • Księga główna – salda początkowe aktywów i pasywów oraz zapisy wszystkich operacji na kolejne miesiące, które zostały zarejestrowane w dzienniku. 

  • Księgi pomocnicze – prowadzi się je między innymi dla środków trwałych, rozrachunków z pracownikami oraz kosztów.  

Prowadzenie ksiąg rachunkowych to zadanie dla osoby dobrze zorganizowanej, która będzie uzupełniać je systematycznie i nie narobi bałaganu w dokumentach. Wobec tego początkujący przedsiębiorcy często mają problem nie tylko ze zrozumieniem zasad, ale także znalezieniem odpowiedniej ilości wolnego czasu. 

Kursy czy profesjonaliści? 

Dla początkujących przedsiębiorców jest organizowane wiele kursów z zakresu prowadzenia ksiąg rachunkowych, jednak nie tylko brak wiedzy stanowi tutaj przeszkodę. Jak zostało już wcześniej wspomniane, pełna księgowość zajmuje sporo czasu, którego właściciele prężnie rozwijających się przedsiębiorstw nie mają zbyt wiele. Korzystanie z pomocy rzetelnego biura rachunkowego, na przykład katowickiej Kancelarii Professional jest zatem optymalnym rozwiązaniem, które pozwoli nie tylko zaoszczędzić czas, ale też zapewni sto procent bezpieczeństwa. Biuro rachunkowe wykonuje swoją pracę skrupulatnie, a w razie jakichkolwiek pomyłek, klient jest chroniony ubezpieczeniem OC. Dzięki temu może ze spokojem powierzyć księgowość swojej firmy zewnętrznym specjalistom, a swój wolny czas poświęcić na działania mające na celu dalszy rozwój działalności. Korzystanie z pomocy zewnętrznego biura rachunkowego jest też o wiele tańsze niż zatrudnianie własnego pracownika.  

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz