Artykuł sponsorowany

Prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów

Prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów

Księga przychodów i rozchodów, czyli tzw. KPiR, to obowiązkowy dokument, który muszą prowadzić przedsiębiorcy rozliczający podatki na zasadach ogólnych lub przy wyborze podatku liniowego. Należy podkreślić, że KPiR prowadzą nie tylko osoby posiadające jednoosobowe działalności gospodarcze, ale także mający spółki cywilne lub jawne. Jak konkretnie wygląda prowadzenie księgi przychodów i rozchodów, czy można prowadzić ją samodzielnie oraz czemu lepiej zlecać to biurom księgowym?

Na czym polega prowadzenie księgi przychodów i rozchodów?

Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów polega na ewidencjonowaniu w sposób rzetelny i niewadliwy wszystkich operacji gospodarczych, czyli przychodów oraz ponoszonych kosztów prowadzenia firmy. Oznacza to, że do KPiR wpisywane są m.in.:

  • przychody,
  • koszty,
  • zakup towarów do firmy,
  • koszty rozwojowe.

Dzięki temu przedsiębiorca może poprawnie rozliczyć podatki w urzędzie skarbowym. Warto także podkreślić, że księga przychodów i rozchodów może być prowadzona tylko wtedy, gdy przychód netto za poprzedni rok obrotowy nie przekracza 1,2 mln euro. Wtedy firma ma obowiązek prowadzenia pełnej księgowości. W praktyce księga może być prowadzona w formie papierowej lub elektronicznej, a jej wzór jest ściśle określony.

Księga przychodów i rozchodów musi być założona w dniu rozpoczęcia działalności gospodarczej. Wyboru sposobu prowadzenia księgowości dokonuje się przez uzupełnienie konkretnego wpisu w formularzu CEIDG-1. Ponadto, prowadzenie księgi przychodów i rozchodów musi odbywać się także zgodnie z narzuconymi terminami i tak np. należy pamiętać, by transakcje zapisywane były w kolejności chronologicznej, na bieżąco (w przypadku samodzielnego prowadzenia KPiR) lub nie później niż do 20 dnia następnego miesiąca (w przypadku prowadzenia księgi przez biuro rachunkowe).

Czy można prowadzić księgę samodzielnie? Jakie są zalety oddania tego zadania księgowej?

Chociaż prowadzenie księgi przychodów i rozchodów odbywa się według narzuconego wzoru, to samodzielne uzupełnianie jej może być dla wielu przedsiębiorców problematyczne. Warto wtedy zwrócić się do biura księgowego, które zadba o systematyczne i rzetelne prowadzenie ewidencji – podkreśla specjalista z biura rachunkowego BUFiK z Zielonej Góry.

Warto pamiętać, że KPiR to oficjalny dokument, który podczas kontroli sprawdzany jest przez urzędnika z US. Jeśli znajdą się w niej jakieś błędy, to odpowiedzialność za nie ponosi prowadzący księgę przedsiębiorca. Z kolei, jeśli KPiR prowadzi biuro rachunkowe to w przypadku błędów rachunkowych, odpowiedzialność za nie ponosi księgowa. Wartym podkreślenia jest także to, że biuro rachunkowe może być także zobligowane do reprezentacji przedsiębiorcy podczas kontroli urzędów. To bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które nie posiadają odpowiedniej wiedzy, jak również np. nie chcą tracić czasu na tego typu wizyty.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz