Materiał Partnera

Protezy zębowe elastyczne – czym się cechują?

Protezy zębowe elastyczne – czym się cechują?

Rodzajów protez zębowych jest bardzo dużo. Różnią się one swoim zastosowaniem, jakością wykonania, sposobem mocowania w jamie ustnej, a także trwałością. Prócz popularnych protez szkieletowych oraz akrylowych, coraz chętniej pacjenci wybierają niebywale komfortowe w użytku protezy elastyczne. Czym się one cechują i ile należy za nie zapłacić?

Czym są protezy elastyczne?

Protezy elastyczne tworzone są z wysokiej klasy materiałów termoplastycznych, które cechują się swoją niebywałą wytrzymałością. Konstrukcja tychże wyrobów protetycznych – jak sama nazwa wskazuje – jest bardzo elastyczna, a to wpływa na trwałość. Protezy nie pękają, nie ulegają ukruszeniu, a także nie zarysowują się. Odporne są również na ścieranie oraz zabrudzenia. Ich „miękki” materiał świetnie zaś harmonizuje się z jamą ustną i dziąsłami, które nie są podrażniane. Osiągnięto to między innymi dzięki mocowaniu na specjalnych klamrach, solidnie dociskających protezę do podniebienia. Pacjent nie odczuwa przy tym nieprzyjemnego wrażenia ciała obcego w jamie ustnej. Proteza jest również w 100% bezpieczna – pozbawiona jest alergenów.

Dużą zaletą protez elastycznych jest również to, że nie tracą one swojego pierwotnego koloru w trakcje użytkowania. Łatwo się je wyjmuje i czyści, a po założeniu są niemalże niewidoczne – dobrze przygotowana proteza dopasuje się idealnie do wyglądu pozostałego uzębienia. Prócz tego dużą korzyścią ich stosowania jest wytrzymałość na wysoką temperaturę, wilgoć czy kwasy. Odpowiada za to specjalne tworzywo, z którego protezy elastyczne są produkowane – jest nim acron.

Tworzenie protezy acronowej

Podobnie jak w przypadku tworzenia protezy poliamidowej, nylonowej, akrylowej czy acetalowej, również przy protezach acronowych pacjent musi przejść przez kilka etapów leczenia. Protetyk wykonuje m.in. RTG jamy ustnej, usuwa nadmiernie uszkodzone zęby (ekstrakcja) wraz z leczeniem ran poekstrakcyjnych, przeprowadza higienizację (skaling, piaskowanie, polerowanie zębów i ich lakierowanie), a także plombuje zęby z próchnicą. Przed założeniem protezy ważne jest zatem leczenie zachowawcze całego uzębienia, a także przyzębia. Istotna jest m.in. profilaktyka w ramach endodoncji, związana z parodontozą.

Właściwe etapy tworzenia protez to wykonywane specjalnych wycisków, a także dokonywanie przymiarek. Sama wyrób protetyczny musi być zaś dokładnie zaprojektowany w specjalnych programach pozwalających na przygotowywanie modeli 3D. Dopiero wtedy laboratorium protetyczne produkuje daną protezę, a ta dostarczana jest do gabinetu stomatologicznego. W niektórych przypadkach od pierwszej wizyty, do ostatecznego założenia protezy może minąć kilka tygodni. O szczegóły leczenia protetycznego warto zatem pytać lekarza stomatologa Iwonę Januszkiewicz, która prowadzi przychodnię JANUDENT w Łagiewnikach.

Cena protezy elastycznej

Protezy elastyczne są droższe od protez szkieletowych oraz akrylowych. Ich koszt to około 1500-2500 złotych, w zależności od gabinetu oraz zakresu ubytków zębowych, które mają zostać wypełnione. Wyższa cena tychże protez przekłada się jednak na komfort użytkowy oraz trwałość. Nie trzeba ich często serwisować czy też naprawiać po złamaniu, co niestety jest powszechnym problemem przy konstrukcjach m.in. z akrylu. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz