Artykuł sponsorowany

Protezy dentystyczne – co warto o nich wiedzieć?

Protezy dentystyczne – co warto o nich wiedzieć?

Braki w uzębieniu są nieuniknione – prędzej czy później dotkną każdego z nas. Wypełnianie ubytków po zbyt późnym leczeniu kanałowym, czy wynikające z niefortunnych wypadków losowych sprawia, że protetycy nie narzekają na brak zajęć. Protezy dentystyczne są niezwykle pomocne i zazwyczaj dużo tańsze niż wstawianie implantów.

Dlaczego potrzebujemy protez?

Ubytki w uzębieniu to problem nie tylko natury estetycznej, ale i zdrowotnej. Można sądzić, że brak pojedynczego zęba nikomu jeszcze nie zaszkodził, jednak dentyści są innego zdania. Okazuje się, że niekompletne uzębienie powoduje niekorzystne zmiany w strukturze uzębienia – mogą pojawiać się przesunięcia i migracje, a także przeciążenia pozostałych zębów. Braki w uzębieniu sprawiają również kłopoty tzw. czynnościowe, czyli trudniej jest przeżuwać pokarm. Wszystko to sprawia, że wypełnianie staje się konieczne, aby zachować komfort codziennego życia, a także uchronić pozostałe zęby przed problemami natury stomatologicznej. Współczesne protezy są niezwykle wygodne, dobrze się prezentują i spełniają podstawowe zadania. Uzupełnienia protetyczne występują w formie stałej lub ruchomej, które są powszechnie znane jako „sztuczne szczęki” lub protezy właśnie. Można je podzielić na:

  • protezy akrylowe,
  • protezy szkieletowe,
  • protezy nakładkowe.

Wybór odpowiedniej dla nas opiera się najczęściej na dwóch zmiennych, czyli ilości własnych zębów oraz budżetem, jakim dysponujemy. Niezależnie od decyzji, dalsze kroki trzeba skierować do specjalisty, który ją dla nas wykona – w Szczecinie można udać się do Pracowni protetycznej prowadzonej przez Marka Aleksandruka.

Codzienne zabiegi pielęgnacyjne

Proteza, tak jak i zęby, wymaga odpowiedniego traktowania, aby służyła nam jak najdłużej. Podobnie jak z naszymi naturalnymi zębami, protezę trzeba szczotkować, najlepiej szczoteczką o twardym włosiu, pomocna może okazać się szczoteczka z podwójną główką – dotrze do każdego zakamarka. Aby lepiej doczyścić nalot na sztucznej szczęce, warto uzbroić się w specjalne pasty lub proszki przeznaczone właśnie do pielęgnacji protez zębowych. Nieodzowne są też tabletki wybielające, które zapobiegną nieestetycznym przebarwieniom protezy. Sztuczną szczękę najlepiej przechowywać w specjalnym, szczelnym pojemniczku. Szklanka z wodą to nie najlepszy pomysł na nocne przechowywanie protezy – wielu dentystów oraz protetyków zwraca uwagę na szybszy rozrost bakterii.

Naprawa protez – ratunek w awaryjnych sytuacjach

Najczęstszą przyczyną problemów z protezami jest luzowanie lub nawet wypadanie poszczególnych jej elementów. Konieczna jest wtedy wizyta w pracowni protetycznej, aby dostawić brakujący ząb lub klamrę. Sztuczne szczęki trafiają „na przegląd” również w razie jej pęknięcia – na szczęście i to da się skorygować, profesjonalna protetyka obecnie jest w stanie zrekonstruować pękniętą protezę już w kilka godzin. Usługi protetyczne obejmują również czyszczenie protez z kamienia oraz nalotów, także dobrą praktyką jest oddanie swoich „trzecich zębów” do protetyka w ramach profilaktyki. 
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz