Artykuł sponsorowany

Proteza szkieletowa bezklamrowa

Proteza szkieletowa bezklamrowa

Wykorzystywana w stomatologii proteza szkieletowa jest dającym większy komfort noszenia nowoczesnym zamiennikiem dla tradycyjnych protez akrylowych. Można ją zastosować tylko, jeśli pacjent ma częściowo swoje uzębienie i nie ma możliwości uzupełnienia braku w uzębieniu przez implanty czy mosty. Wyróżniamy kilka rodzajów mocowań w zależności od ich właściwości i zastosowania.

Kiedy możemy zastosować protezę szkieletową?

Proteza szkieletowa to jeden z rodzajów protezy częściowej, której główną częścią jest metalowa konstrukcja. Ten rodzaj protezy wykorzystujemy, jeśli nie ma możliwości uzupełnienia braków w uzębieniu przez implanty oraz mosty. Stan uzębienia pacjenta musi jednak być na tyle wystarczający, aby móc przymocować do niego szkielet protezy. Bardzo istotną zaletą protezy szkieletowej jest jej lekka konstrukcja oraz sposób przenoszenia sił działających podczas przeżuwania – nie na błonę śluzową dziąseł oraz kości, a na pozostałe w szczęce i żuchwie zęby. Daje to wygodę użytkowania oraz łatwość utrzymania właściwej higieny i wytrzymałość. Protezę wykorzystuje się także przy problemach ze zgryzem czy nieprawidłowym ścieraniu się zębów. Ten rodzaj protezy można przytwierdzić, wykorzystując różne systemy takie jak zatrzaski, zamki, zasuwy czy teleskopy.

Proteza szkieletowa bezklamrowa

Dużą popularnością spośród wszystkich rodzajów protez szkieletowych jest proteza szkieletowa bezklamrowa. Ten rodzaj protezy ma możliwość kilku mocowań takich jak: zamki i zasuwy. Montuje się je równolegle w koronach zębów i na protezach - jak tłumaczy specjalista z pracowni protetycznej Labordent. Tego typu mocowanie jest bardziej estetyczne i łatwiejsze do ukrycia. Można także zastosować mocowania teleskopowe, które są wygodne, estetyczne, ale wymagają wcześniejszego okoronowania zębów. Tworzy się wtedy metalową koronę, która zacementowuje się na zębie — jest to tzw. korona wewnętrzna. Następnie na powstałą koronę nakłada się drugi element, również metalowy, ale pokryty np. porcelaną. W tym wypadku istotne jest, aby wszystkie zęby, które wykorzystujemy do mocowania, były względem siebie równoległe.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz