Artykuł sponsorowany

Protetyka stomatologiczna, jej zastosowania i rodzaje protez

Protetyka stomatologiczna, jej zastosowania i rodzaje protez

Ubytki w uzębieniu wymagają właściwego leczenia i zamaskowania braków. Chodzi tutaj nie tylko o efekt estetyczny, ale znacznie bardziej istotne zdrowie jamy ustnej. Nawet pojedyncza luka w uzębieniu może powodować zagrożenie dla sąsiadujących zębów, które mają tendencję do pochylania się. Takie luki należy zatem wypełniać za pomocą protez dentystycznych. Dowiedz się więcej o rodzajach protez oraz o ich właściwej higienie.

Rodzaje protez dentystycznych

Protetyka stomatologiczna, podobnie jak wszystkie gałęzie medycyny, rozwija się dynamicznie i pozwala na tworzenie coraz lepiej dopasowanych protez zębowych. Podstawowy podział protez to podział na:

  • protezy stałe lub ruchome;
  • protezy częściowe lub pełne.

Protezy stałe to odtworzenie zęba lub jego części, które umocowane jest trwale na zębach własnych pacjenta, za pomocą cementów. Takie protezy to na przykład korony porcelanowe, korony akrylowe lub korony kompozytowe, albo też implanty zębów. Protezy ruchome stanowią uzupełnienia, które mogą być wkładane i wyjmowane przez pacjenta. Protezy częściowe stanowią uzupełnienie kilku zębów i mocowane na metalowej ramce, natomiast protezy pełne to najczęściej akrylowa podstawa w kolorze śluzówki jamy ustnej, z zamocowanymi do niej sztucznymi zębami.

Jaki rodzaj protezy najlepiej wybrać?

O tym, czy zastosowane zostanie wypełnienie całkowite, czy częściowe, stałe, czy ruchome decydują potrzeby pacjenta. Oprócz tego warto wiedzieć, z jakich materiałów wykonywane są protezy zębowe, aby dobrać taki, który będzie dla nas najkorzystniejszy. Stałe protezy wykonywane są najczęściej z porcelany i ceramiki, a do mocowania implantów, wykorzystuje się śruby tytanowe. Protezy ruchome zwykle wykonuje się z akrylu, a ich mocowanie z metalu.

Nowoczesne protezy wykonywane są też z termoplastycznego, przezroczystego materiału zwanego akronem. Dość elastyczne są także protezy nylonowe, natomiast protezy acetalowe charakteryzują się wyjątkową wytrzymałością. Takie protezy łatwiej dopasowują się do warunków w jamie ustnej. Protezy wykonywane w Pracowni Techniki Dentystycznej Wandy Stojak różnią się oczywiście ceną, w zależności od zastosowanego materiału, z jakiego są wykonane. Najprostsza proteza z akrylu refundowana jest przez NFZ, ale jest mało stabilna i dość długo dopasowuje się do kształtu jamy ustnej. Warto rozważyć inne możliwości oferowane przez usługi protetyczne, ponieważ mogą nam zapewnić większy komfort i lepsze samopoczucie. Zawsze warto zapytać o nie stomatologa albo technika dentystycznego.

Opracowanie:
Wałbrzych, al. Wyzwolenia 47
tel. 609 663 132
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz