Artykuł sponsorowany

Protetyka stomatologiczna – co to jest?

Protetyka stomatologiczna – co to jest?

Protetyka jest działem stomatologii, który zajmuje się odtwarzaniem pierwotnego uzębienia po utracie lub masowym uszkodzeniu. Do odbudowy go wykorzystuje się uzupełnienia protetyczne w postaci stałej, kombinowanej lub ruchomej. Do obowiązków specjalisty z tej dziedziny należą m.in. przygotowanie jamy ustnej, indywidualny dobór właściwych rozwiązań, leczenie ubytków i braków, wszczepianie implantów stomatologicznych oraz rehabilitacja pacjentów.

Kiedy należy skorzystać z usług protetyka i jakie działania należy podjąć po zakończonym leczeniu?

 Te wszystkie czynności mają na celu przywrócenie ładnego uśmiechu, możliwości żucia pokarmów, zniwelowanie problemów z mówieniem oraz bóli w okolicach stawu skroniowo-żuchwowego. Dlatego, jeżeli należysz do grona osób, które marzą o tym, żeby znowu się uśmiechać bez myślenia o nieestetycznym uzębieniu, to powinieneś udać się do protetyka stomatologicznego, który w zależności od potrzeb przygotuje dla Ciebie koronę, most, implant lub protezę. Z jego usług powinny skorzystać osoby, które utraciły uzębienie właściwe, cierpią na bezzębie szczęki żuchwy, sytuacja zmusza do usunięcia zębów oraz te noszące protezy. Ten ostatni punkt jest szczególnie ważny.

Zalecenia po leczeniu protetycznym

 Wizyty u protetyka stomatologicznego nie kończą się w momencie dobrania odpowiedniego modelu protezy i należy przychodzić do jego gabinetu regularnie co sześć miesięcy. Natomiast, gdy poczujemy jakikolwiek dyskomfort, to powinniśmy umówić się na wizytę jak najszybciej. Jednak to jeszcze nie koniec naszej pracy. Poza tym musimy sami w domu dbać o naszą jamę ustną i przynajmniej raz w roku skorzystać z pakietu higienizacji u stomatologa, który obejmuje scaling, piaskowanie, polerowanie oraz fluoryzację. Dzięki niemu powierzchnie zębów będą gładkie, lśniące oraz wolne od wszelkich osadów.

Jak przebiega wizyta u tego specjalisty?

 Wizyta w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym Zdrowoteka rozpoczyna się od przeprowadzenia badania podmiotowego, czyli wywiadu lekarskiego i wysłuchania naszych oczekiwań. Następnie protetyk przechodzi badania przedmiotowego, czyli klinicznego. Dodatkowo wykonuje zdjęcia RTG wewnątrz i zewnątrzustne, co pozwala ocenić mu stan zgryzu i uzębienia. Gdy istnieje taka konieczność, to poddaje pacjenta leczeniu przedprotetycznemu, które polega na wyleczeniu pozostałych zębów w jamie ustnej. Kolejnym krokiem jest wykonanie wycisków, z których powstają modele szczęki i żuchwy. Te wszystkie kroki pozwalają na zaplanowanie terapii i wykonanie odpowiedniej protezy przez pracownię.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz