Materiał Partnera

Protetyka — nowoczesne metody

Protetyka — nowoczesne metody

Jeśli utracimy zęby mleczne, to z reguły nie stanowi żadnego problemu, ponieważ w ich miejsce wyrosną wkrótce nowe zęby stałe. Gorzej wygląda sytuacja, gdy to zęby stałe ulegną uszkodzeniu lub gdy całkowicie je stracimy. Właśnie w tym momencie na scenę wkracza protetyka, która należy do dziedzin stomatologii zajmujących się zarówno odbudową uszkodzonego uzębienia, jak i odtwarzaniem utraconych zębów. Co warto wiedzieć o nowoczesnych metodach protetycznych?

Korony, mosty i licówki porcelanowe

Korony to jedne z nowocześniejszych metod stosowanych w protetyce w sytuacji, gdy mamy do czynienia z dużym zniszczeniem pojedynczego zęba. Jeśli natomiast brakuje jednego lub kilku zębów, to stosowane są mosty. Obie te metody cechuje wysoka wytrzymałość i duże walory estetyczne, ponieważ pełnoceramiczne rozwiązania bez podbudowy metalu to jedna z najnaturalniejszej prezentujących się metod protetycznych, która doskonale imituje naturalne uzębienie. Kolejną zaawansowaną techniką są licówki porcelanowe czyli tak zwane listki wykonane z porcelany, które przykleja się do wargowej strony zęba w celu skorygowania koloru lub kształtu uzębienia bądź też po to, by odmienić wygląd przednich zębów.

Protezy acronowe i ruchome

Protezy acronowe są produkowane ze specjalnego materiału, który nazywa się acronitem lub acronem. Stanowi on surowiec opracowany przez polskich naukowców. To rozwiązanie ma dużo zalet. Po pierwsze acronit nie posiada w swoim składzie żadnych sztucznych domieszek. Jest on także termoplastyczny i elastyczny, co pozwala na bezproblemowe zakładanie protezy, jak również na łatwe dopasowanie się tworzywa do powierzchni jamy ustnej. Protezy acronowe bardzo ładnie się prezentują ze względu na delikatnie różowawo-transparentną barwę, dzięki czemu naturalnie stapiają się one z resztą jamy ustnej, nie wyróżniając się nieestetycznie.

Kolejną nowoczesną metodą protetyczną są protezy ruchome, czyli uzupełnienia protetyczne, które mogą być wyjmowane samodzielnie z jamy ustnej przez pacjenta np. po to, by je oczyścić. W poczet tej metody możemy zaliczyć takie techniki jak protezy szkieletowe, akrylowe czy szkieletowe na zamkach. Ten ostatni typ polega na montowaniu protez na systemie zamków i zatrzasków. Istnieją także protezy elastyczne, które wykonuje się z elastycznego surowca, dzięki czemu są one wysoce odporne na złamanie, a także nie wymagają zastosowania metalowych klamer i są niezwykle wygodne w użytkowaniu.

Jeśli są Państwo zdecydowani na skorzystanie z usług z zakresu protetyki, to polecamy zapoznać się z ofertą sprawdzonej placówki Przychodnia Stomatologiczno-Lekarska Medyna z Wadowic, która zapewnia rzetelne wykonanie usług w przyjaznej atmosferze.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz