Artykuł sponsorowany

Protetyka kończyn dolnych – podstawowe informacje

Protetyka kończyn dolnych – podstawowe informacje

Utrata nogi jest olbrzymim problemem i mocno wpływa na obniżenie komfortu życia. Pacjenci obawiają się ograniczenia aktywności, konieczności zrezygnowania ze sportu i innych przyjemności życiowych, a w najgorszym przypadku uzależnienia od pomocy innych. Prawidłowo dobrana proteza kończyny dolnej pozwala wrócić do niemal pełnej sprawności.  Na co należy zwrócić uwagę przed zakupem protezy?

Dobór protezy

Proteza kończyny dolnej, czyli tak zwana proteza nogi zbudowana jest zewnętrznego leja, przegubu kolanowego (stawu kolanowego), modułów łączących i stopy protezowej. Protezy skorupowe (monolitowe) ze względu na ograniczone możliwości regulacji wycofywane są powoli z użycia. Popularne są obecnie protezy modularne, których zaletą jest możliwość indywidualnego dopasowania do potrzeb każdego pacjenta oraz to, że w dowolnym momencie użytkowania można wymienić poszczególne elementy, bez konieczności wymiany całej protezy. Protezy kończyn dolnych dobierane są ściśle do potrzeb i oczekiwań pacjenta, ze szczególnym uwzględnieniem wieku pacjenta, poziomu aktywności, stanu zdrowia oraz jakości „kikuta”. Wszystkie te parametry oceniane są już po całkowitym wygojeniu rany. Na rynku dostępne są różne rodzaje protez: dla dzieci, dorosłych i seniorów, do rehabilitacji, do użytku codziennego i uprawiania różnego rodzaju aktywności sportowych. Nowoczesne rozwiązania protetyczne i dbałość o stopień dobrania i dopasowania protezy umożliwiają nam z powodzeniem zastąpienie amputowanej kończyny, a także sprawną adaptację do nowej sytuacji. Ważne jest ustawienie odpowiedniej długości protezy, właściwego kąta stopy, wyprofilowanie leja itd.) oraz jej wyregulowanie.

Estetyka protezy

Oprócz funkcjonalności samej protezy, niezwykle istotnym jest też jej wygląd, który w stopniu maksymalnym powinien być zbliżony do naturalnego. Należy bardzo skrupulatnie dokonać tzw. kosmetyki, czyli pokrycia kosmetycznego elementów konstrukcyjnych protezy, by miała wygląd zdrowej kończyny. Najczęściej wykonuje się je z miękkiej pianki ciałopodobnej lub z użyciem specjalistycznych osłon, drukowanych na drukarkach 3D. Zastosowana technologia pozwala dobrać parametry do konkretnego użytkownika w zakresie palców, odcienia (pigmentu) czy indywidualnych cech anatomicznych (żyły, przebarwienia, itp.). Dobór koloru możliwy jest dzięki bardzo szerokiej palecie barw, która dodatkowo może być indywidualnie zmodyfikowana dla konkretnej protezy kończyny dolnej. Istnieje również możliwość dodania owłosienia - dzięki czemu jeszcze bardziej wzrasta realizm odwzorowania wyglądu utraconej kończyny.

Nie należy pomijać samopoczucia pacjenta związanego z wyglądem protezy. Proteza zaakceptowana przez pacjenta szybko zostanie przez niego przyswojona jako integralna część ciała. Niezbędna w procesie protezowania jest również wiara we własne możliwości. Dlatego tak ważne jest podjęcie współpracy z profesjonalną firmą i dobór protez najwyższej jakości. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz