Materiał Partnera

Projekty różnych budynków w jednym miejscu – jak wybrać biuro architektoniczne.

Projekty różnych budynków w jednym miejscu – jak wybrać biuro architektoniczne.

Decydując się na inwestycję budowlaną w postaci nowo wznoszonego budynku, rozbudowy istniejącego lub remontu generalnego z przebudową zobligowani jesteśmy do wykonania projektu architektonicznego przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami. Aby inwestycja była udana, należy odpowiednio wybrać usługodawcę. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Cechy, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze architekta, należą do grup:

  • Posiadane uprawnienia,
  • Posiadane doświadczenie,
  • Zakres oferowanych projektów i usług,
  • Indywidualne podejście do klienta,
  • Doradztwo dla inwestora.

Podstawowym elementem, na który należy zwrócić uwagę, są posiadane formalne uprawnienia architektoniczne projektanta architektury oraz jego współpraca z uprawnionym konstruktorem czy projektantem instalacji. Wymaga tego prawo budowlane, a projekt bez takich uprawnień jest nielegalny i groźny dla otoczenia. Niedopuszczalne jest także projektowania architektoniczne bez uprawnień na zasadzie podwykonawstwa i firmowania projektu przez kogoś innego.

Wybierając biuro projektowe, szukaj specjalisty z doświadczeniem

Doświadczenie projektanta po części zawarte jest w jego uprawnieniach, które to uzyskuje się po ukończeniu uczelni wyższej oraz odbyciu kilkuletniego stażu w charakterze asystenta przy boku doświadczonego architekta budowy. Jednak profesjonaliści, osoby z pasją, znają specyfikę wykonawstwa na budowie, zalety i wady eksploatacji różnych rozwiązań w praktyce. Dzięki temu ich rozwiązania projektowe są lepsze. Przykładem takiej firmy jest Archi Bia Pracownia Projektowa.

Decydując się na konkretną inwestycję, powinniśmy zwrócić uwagę na zakres oferowanych usług przez projektanta. Nie zawsze bowiem zajmuje się on danym typem budynków czy przebudowami. Często w ofercie są projekty domów mieszkalnych, budynków użytkowych, garaży czy hal. Niekiedy może się bowiem okazać, że potrzebne będzie wykonanie inwentaryzacji budynku, bądź też wykonania jego przebudowy i korzystanie z usług jednego biura projektowego może być dla nas korzystne nie tylko pod względem finansowym, ale również czasowym. Oszczędność czasu jest duża, gdyż inwentaryzacja budynku wymaga podania szeregu informacji takich jak: wymiary, sposoby wykonania, zastosowane zbrojenie, ilości materiałów zużytych do budowy, zlecając wykonanie inwentaryzacji tej samej firmie co projekt budynku, dużo danych wykonawca będzie już posiadał gotowych.

Liczy się indywidualne podejście do klienta i umiejętność słuchania

Każdy projekt powinien spotkać się z indywidualnym podejściem ze strony architekta i wysłuchaniem potrzeb inwestora. Zestawienie tych parametrów pozwoli na lepsze zindywidualizowanie projektu i większe zadowolenie u zlecającego. Inwestor bowiem często opiera się na swoich potrzebach i wyobrażeniach o realizacji, często jednak nie zna praktycznej strony użytkowania lub nie ma oka do architektury. Także technologie i materiały zastosowane przy wykonawstwie powinny być przedmiotem omówienia i wspólnego ustalenia.

Opracowanie:
Białystok, Dąbrowskiego 20B
tel. 507 163 382
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz