Projekty małych domów – własny kąt za małe pieniądze

Projekty małych domów – własny kąt za małe pieniądze

Projekty małych domów cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Własny dom przestał być produktem ekskluzywnym – decyduje się na niego coraz więcej osób, które marzą o niezależności i spokoju. W jego budowie będzie ci potrzebny projekt małego domu. Możesz zamówić go u architekta lub skorzystać z gotowego katalogu. Które rozwiązanie będzie lepsze?

Mały dom czy mieszkanie?

Wiele osób staje przed dylematem – mały dom czy mieszkanie? Jeśli masz dużą rodzinę i interesuje cię kupno mieszkania 3-4 pokojowego, warto pomyśleć nad zainwestowaniem w mały dom. Jego cena jest porównywalna, za to otrzymujesz niezależną przestrzeń oraz ogród, którego próżno szukać w blokowiskach.

Małe domy są funkcjonalne, ekonomiczne i praktyczne. Są to również domy tanie w budowie. Posiadają one prostą, minimalistyczną  bryłę, która może wyglądać równie dobrze co okazała rezydencja. Małe domy jednorodzinne są idealne dla wszystkich, którzy cenią prostotę i minimalizm i marzą o własnym kącie.

Jaki projekt małego domu wybrać?

Parterowy

Małe domy parterowe są bardzo wygodne – dzięki temu, że nie mają schodów, nie trzeba wspinać się na spodnie i przechodzić między wieloma pomieszczeniami. Są one również lepsze dla dzieci, osób niepełnosprawnych oraz zwierząt. Także czas realizacji takiego domu jest krótszy. Dom w tym stylu powinien być podzielony na dwie części – rekreacyjną i sypialnianą. Taki układ jest wygodny i efektowny.

Dwupiętrowy

Dom z poddaszem będzie wyglądał ciekawiej niż budynek jednopiętrowy. Łatwiej będzie go również podzielić na strefę dzienną i nocną. Nie wymaga on dużej działki, więc koszty kupna terenu pod jego budowę będą niższe. Niższe będą również koszty budowy ze względu na małą powierzchnię dachu. Jego zaletą jest także fakt, że nie zabiera on miejsca, które można wykorzystać np. na ogród.

Energooszczędny

Powinien być to dom o prostej i zwartej bryle. Ważne jest też zastosowanie odpowiednich rozwiązań – podwyższonej izolacyjności ścian, podłóg i okien, niskotemperaturowego systemu ogrzewania oraz wentylacji z odzyskiem ciepła. W domu energooszczędnym stosuje się kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne i pompy ciepła. Dzięki tym rozwiązaniom i odpowiednim rozmieszczeniu okien dużo zyskasz.

Z poddaszem użytkowym

Jego zaletą jest fakt, że możesz wykańczać go etapami, rozkładając koszty budowy w czasie. Dom piętrowy jest jednak droższy niż parterowy, dlatego warto się zastanowić, czy faktycznie będzie nam on potrzebny. Inaczej jest w sytuacji, gdy posiadamy działkę małą lub o nieregularnym kształcie. Wówczas budowa domu piętrowego będzie niezbędna, a wykorzystanie poddasza – praktycznym zabiegiem, który zwiększy powierzchnię użytkową w domu.

Na co zwrócić uwagę, kupując projekt małego domu?

Od wybranego projektu zależą koszty budowy, komfort mieszkania oraz przyszłe koszty eksploatacyjne, dlatego nowoczesne projekty małych domów warto wybierać uważnie.

Jeśli projekt małego domu wybierasz z katalogu, musisz być pewien, że spełnia on twoje wymogi i jest dopasowany do kształtu działki, na której chcesz rozpocząć budowę. Pamiętaj, że zawiera on jedynie część architektoniczno-budowlaną, a za pozostałe projekty i uprawnienia będziesz musiał dodatkowo zapłacić.

W przypadku kupna projektu u architekta możesz być pewien, że zostanie on dokładnie dopasowany do twoich oczekiwań i warunków gruntu, który posiadasz. Architekt pomoże ci również w skompletowaniu dokumentacji budowlanej. Może także nadzorować budowę, by dom powstał zgodnie z planem.

Ile kosztuje projekt małego domu?

Za gotowe projekty małych domów z katalogu zapłacisz od 850 do 2000 złotych. Droższe będą projekty domów z garażem i o nietypowym układzie pomieszczeń. Za projekt wykonywany na zamówienie u architekta zapłacisz od 150 do 250 złotych za metr kwadratowy. Jest to dużo większy koszt, jednak możesz mieć pewność, że budowa domu na pewno pójdzie po twojej myśli.

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz