Artykuł sponsorowany

Projekty infrastruktury kolejowej

Projekty infrastruktury kolejowej

Ze względu na ograniczenia związane z możliwością budowy szlaku torowego na danych obszarach, a także w związku z koniecznością wykorzystania odpowiedniej jakości materiałów oraz innowacyjnej technologii, dzisiaj projektami infrastruktury kolejowej zajmują się tylko najlepsze firmy branżowe. Warto przy tym wiedzieć, że projekt drogi kolejowej, jest działaniem bardzo szczegółowym i opartym na znacznie większej ilości obliczeń, niż w przypadku drogownictwa.

Na czym opiera się projekt drogi kolejowej?

Projekty drogi kolejowej to bardzo złożone dokumenty, na których ostateczną postać składa się wiele czynników. Ważne są uwarunkowania środowiskowe, geologiczne, hydrologiczne, infrastrukturalne, czy terenowe na danych odcinkach planowanej trasy, czy też opłacalność rynkowa prowadzenia danego szlaku przez konkretny obszar industrialny, wolny, czy też urbanistyczny. Całościowa dokumentacja drogi kolejowej musi zatem składać się między innymi na ekspertyzy geotechniczne, analizy opłacalności inwestycyjnej, czy też projekty z częścią opisową, graficzną, rysunkową oraz obliczeniową. Zakres danego opracowania zawsze jest uwarunkowany rozmiarem inwestycji. Te, które dotyczą wielokilometrowych tras z dodatkowymi obiektami budowlanymi, takimi jak mosty, bocznice kolejowe, czy stacje, są na naszym krajowym rynku realizowane tylko przez szeroko wyspecjalizowane firmy.

Biura projektowe infrastruktury kolejowej

W Polsce działa wiele biur projektowych dedykowanych dla budownictwa kolejowego. Przewagę konkurencyjną na rynku, która pozwala zdobywać nie tylko zlecenia prywatne, ale także te w ramach zamówień publicznych, osiągają podmioty, które można uznać za wielobranżowe. Jednym z nich jest Przedsiębiorstwo In-Tor s.c., które zajmuje się budową, naprawą i konserwacją nawierzchni kolejowych, budową przejazdów kolejowych, opracowywaniem projektów kolejowych, rozbiórką i likwidacją bocznic kolejowych, czy też ich całorocznym utrzymaniem i konserwacją, a także przeglądami technicznymi. Zaufanie zleceniodawców publicznych i nie tylko, zespół inowrocławskiej firmy osiągnął również dzięki dystrybucji materiałów na nawierzchnię kolejowe, czy też oferowaniem profesjonalnych usług transportowych HDS do 12 ton. Z pełną ofertą tegoż podmiotu można zapoznać się na jego stronie internetowej.

Co zawiera projekt drogi kolejowej?

Projekt drogi kolejowej jest bardzo szerokim dokumentem. Jak już wspomniano zawiera on zarówno część opisową, rysunkową, graficzną, jak i obliczeniową. Ostatnia z nich dotyczy między innymi projektowania linii kolejowych w planie – trasowanie, proste i łuki poziome – a także linii kolejowej w profilu podłużnym oraz poprzecznym. Mowa o obliczeniach związanych z równaniem ruchu pociągu, pochyleniem miarodajnym, długością pochyleń, zaokrągleniami załomów, położeniem załomów i łuków pionowych, miejscem na równię stacyjną, czy przekrojami torów.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz