Projekty domów na wąską działkę – jak wybrać dobry projekt?

Projekty domów na wąską działkę – jak wybrać dobry projekt?

Znalazłeś działkę w wymarzonej lokalizacji, jednak ma ona nietypowe wymiary? Odziedziczyłeś posesję po rodzicach, którą trzeba podzielić między wszystkich spadkobierców? Wąska działka nie jest łatwa do zagospodarowania. Dowiedz się, jak wybrać najlepszy projekt domu na wąską działkę i o czym koniecznie musisz pamiętać. Przeczytaj, ile kosztuje gotowy projekt.

Co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na projekt?

Często zdarza się, że dzieci dostają działkę w spadku po rodzicach. Teren wydziela się tak, by każda z powstających części miała dostęp do drogi. W ten sposób zwykle tworzą się długie i wąskie działki, które nie są wcale łatwe do zabudowy.

Jeśli dotyczy cię ten problem, zanim rozpoczniesz poszukiwania wymarzonego projektu domu na wąską działkę, musisz wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Pamiętaj o przepisach, które wskazują, jakie powinny być minimalne odległości budynku od granic działki.

Odległość od granicy działki nie może być mniejsza niż 3 metry w przypadku budynku, który jest zwrócony w stronę granicy ścianą bez otworów oraz 4 m – gdy od strony granicy znajduje się ściana z otworami drzwiowymi lub okiennymi.

Jaki projekt domu na wąską działkę będzie najlepszy?

Architekci podpowiadają, że najlepszym wyborem na nietypową działkę będą domy z poddaszem użytkowym lub domy piętrowe. Dodatkowe piętro pozwoli dobrze wykorzystać nawet niewielką przestrzeń, poza tym pozostałą część będzie można wygospodarować na niewielki ogród.

Alternatywą są projekty domów parterowych na wąską działkę, jednak muszą mieć one bryłę wydłużonego prostokąta bez zbędnych wykuszy. Takie wnętrza mogą nie być jednak funkcjonalne. By przestrzeń była komfortowa w użytkowaniu, nie może mieć mniej niż 6 metrów szerokości.

Nowoczesne projekty domów na wąską działkę nie muszą być oklepane, wymagają przede wszystkim kreatywności i ciekawych rozwiązań. W projektach stosuje się różne triki, m.in. świetliki dachowe. Odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń minimalizuje w stratę ciepła. Wnętrza nieposiadające okien, takie jak łazienka, kotłownia czy pomieszczenie gospodarcze warto umieścić od strony północnej lub od strony, która znajduje się bliżej innej działki. Pomieszczenia z oknami, takie jak salon czy jadalnia planuje się od strony południowej.

A co z miejscem na samochód? Umieszczenie garażu z boku domu nie wchodzi w grę, dlatego najlepiej zaprojektować takie miejsce z tyłu budynku. Na niewielkich działkach najlepszym rozwiązaniem będzie garaż w piwnicy. Zaoszczędzoną przestrzeń będzie można wykorzystać na niewielki ogród.

Po wielu poszukiwaniach wybrany projekt wydaje się idealny, jednak wymiary wciąż nie są odpowiednie. Czy coś można zmienić w gotowym projekcie? Okazuje się, że istnieje możliwość wprowadzeniu kilku prostych zmian bez potrzeby ingerencji w konstrukcję, by dostosować projekt nawet do wąskiej działki. Architekci podpowiadają, że rozwiązaniem może być usunięcie okien w ścianach bocznych lub zmniejszenie wysięgu tarasu bądź balkonu.

Ile kosztują projekty domów na wąską działkę?

Problematyczny kształt posesji to zmora wielu osób, dlatego dziś coraz więcej biur projektowych oferuje specjalną kategorię projektów dedykowanych na nietypową działkę. Gotowe projekty domów na wąską działkę kosztują zwykle od 2 do 3 tysięcy złotych. Jest to najtańsze rozwiązanie i warto porównać kilka ofert. Jeśli jednak zależy ci na indywidualnym podejściu, postaw na projekt domu na zamówienie. W takim przypadku musisz się jednak liczyć z nawet dwa razy większym wydatkiem.  

Przeczytaj, jak wybrać wymarzony projekt domu.

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz