Artykuł sponsorowany

Projektowanie wnętrz od A do Z – podstawowe zasady

Projektowanie wnętrz od A do Z – podstawowe zasady

Z jednej strony, nie znajdziemy jedynej i uniwersalnej metody na idealne zaprojektowanie wnętrza, ponieważ jest to zawsze kwestia indywidualna. Projekt zależy od gustu, upodobań oraz potrzeb każdego z domowników. Z drugiej strony, nie trzeba mieć kwalifikacji w kierunku architekta czy dekoratora, aby urządzić estetyczne i funkcjonalne wnętrze własnego mieszkania lub domu. Wystarczy zapoznać się z kilkoma zasadami, które pomogą nam uniknąć niepotrzebnych błędów.

Jak optycznie powiększyć przestrzeń?

Przestrzeń jest jednym z czynników, jakie należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu wnętrz. Jeżeli jest ona duża, zachwyca i podnosi wartość mieszkania. Wysoki sufit daje efekt przestronności i jest synonimem wygody, ale występuje on raczej jedynie w przedwojennych kamienicach lub nowoczesnych apartamentach. Większość mieszkań ma źle rozłożone proporcje, nie tylko w przypadku sufitu. Jest to również mały metraż i plan zbyt wąskiego prostokąta. Na szczęście architektura wnętrz to głównie sztuka iluzji, dzięki czemu istnieje kilka rozwiązań, które pozwolą na ich optyczne powiększenie.

Jednym z nich jest opróżnienie pomieszczenia ze wszystkich mebli i sprzętów, których obecność sprawia, że pokój jest ciasny i niewygodny, a co za tym idzie – optycznie mniejszy. Jeżeli dodatkowo zdecydujemy się na pomalowanie ścian białą farbą, efekt będzie podwójny. Mały pokój nie powinien być magazynem niepotrzebnych rzeczy. Należy je ograniczyć do niezbędnego minimum i umieścić w szafach, szufladach lub różnego rodzaju schowkach, które mogą ponadto służyć jako siedziska. Duże znaczenie podczas „tworzenia” większej przestrzeni w pokoju mają okna, które są źródłem światła i powietrza. Nie należy ich zasłaniać firankami i ciemnymi zasłonami, zwłaszcza jeśli widok za nimi jest przyjemny. Lepiej poświęcić czas na ich umycie i umieszczenie pod nimi jasnych mebli, które będą odbijały światło do wnętrza.

Jak dobrać odpowiednie kolory do wnętrza?

Kolejnym ważnym czynnikiem jest kolor. W małych pomieszczeniach świetnie przyjmą się kolory jasne – biele, szarości czy błękity. Warto pamiętać, że jasny sufit w połączeniu z ciemniejszymi ścianami da wrażenie większej wysokości. Działa to również w drugą stronę – na niekorzyść przestrzeni pomiędzy sufitem a podłogą, której dobór także ma znaczenie. Jasność w pomieszczeniu można uzyskać poprzez wybór podłogi, która odbija światło – z drewna, paneli drewnopodobnych, laminatu, płytek ceramicznych, marmuru czy kamienia. Sam sposób kładzenia paneli lub desek również nie powinien być przypadkowy – ukośne linie poszerzą pomieszczenie, a pionowe podkreślą jego długość oraz głębokość.

Wracając jeszcze do samych barw użytych w pomieszczeniu, można je podzielić na kilka grup. Jedną z nich stanowią barwy ziemi, do których można zaliczyć m.in. kolor piasku, ziemi, skał lub roślin. Ładnie wyglądają one zestawione z meblami z wikliny lub naturalnego drewna. Barwy pastelowe z kolei są jasne i spokojne – można je używać we wszystkich pomieszczeniach i dowolnie łączyć z innymi. Z wodą, niebem i chłodem kojarzą się barwy zimne, np. niebieski, granatowy i turkusowy. Są one polecane w miejscach gorących, ciasnych i ciemnych, ponieważ ochładzają, powiększają i rozjaśniają pomieszczenie, a ponadto sprzyjają pracy umysłowej. Przeciwieństwem są barwy ciepłe, takie jak m.in. żółty, pomarańczowy i czerwony, które sprawdzą się w pomieszczeniach dużych i chłodnych.

– W trakcie projektowania wnętrza należy zwrócić również uwagę na rozmieszczenie mebli. Po pierwsze – nie powinno być ich zbyt dużo, a jeżeli są, warto odsunąć je trochę od ścian. Po drugie – ich ustawienie nie może kolidować z tzw. przestrzenią osobistą, zwłaszcza w pokoju gościnnym. Lepiej jest bowiem rozmawiać z gośćmi z pewnej odległości, która pozwoli nam na utrzymywanie kontaktu wzrokowego i odczytywanie mowy ciała – wyjaśnia przedstawiciel jednego z salonów Argo, oferującego nowoczesny asortyment dla domu oraz usługi z zakresu projektowania wnętrz.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz