Artykuł sponsorowany

Projektowanie w konwencji BIM

Projektowanie w konwencji BIM

Projektowanie obiektów nie należy do prostych czynności – niezbędna jest odpowiednia wiedza oraz zastosowanie właściwych technologii i metod przygotowywania koncepcji budynku. Jedną z coraz chętniej stosowanych przez architektów konwencji jest BIM, czyli modelowanie informacji o budynku. Rozwiązanie to jest niezwykle przydatne na wielu etapach inwestycji – jak konkretnie wygląda projektowanie w tej technologii?

Trójwymiarowe modelowanie

Klasyczne projekty obiektów przygotowywane przez architektów są dwuwymiarowe. Koncepcja przygotowywana jest w formie papierowej bądź cyfrowej i zrealizowana w formie rzutu z góry. Nowoczesnym rozwinięciem takiego projektu budynku jest BIM – w tym wypadku wykorzystywane jest środowisko 3D, w którym powstaje idealnie odzwierciedlony model konkretnego obiektu. Oprócz niego BIM to również modelowanie i zarządzanie danymi o obiektach znajdujących się w projekcie. Ta innowacyjna technologia daje możliwość niezwykle precyzyjnego przekazania wszystkich parametrów rzeczywistej konstrukcji i realizowana jest wyłącznie w renomowanych biurach projektowych, takich jak M-Project Sp. z o.o.

Profesjonaliści przygotują kompletny model koncepcyjny budynku, co pozwoli na jego przedstawienie w sposób czytelny inwestorowi lub potencjalnym klientom. Możliwość wykonania tzw. wirtualnego spaceru oraz wizualizacji pozwala zaprezentować efekt finalny jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych, dzięki czemu wprowadzenie wszelkich korekt zaproponowanych przez inwestora nie będzie wymagało np. modernizacji fizycznych elementów konstrukcyjnych. Czym jeszcze charakteryzuje się projektowanie w konwencji BIM?

Szereg korzyści

Wykorzystanie innowacyjnej technologii BIM w projektowaniu daje wiele możliwości inwestorowi i przede wszystkim usprawnia przeprowadzane prace budowlane. Nowoczesne rozwiązanie pozwala bowiem na dokładne oszacowanie niezbędnych do realizacji inwestycji materiałów. Daje to także wiele możliwości w przypadku nanoszenia zmian do modelu przygotowanego w technologii BIM. Wszelkie błędy projektowe są w prosty sposób lokalizowane i można je wyeliminować jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych, co również gwarantuje oszczędności i brak niespodziewanych problemów przy realizacji inwestycji.

Przy odbiorze obiektu jego model przygotowany w konwencji BIM pozwala na proste i szybkie sprawdzenie zgodności stanu faktycznego z założeniami projektowymi. Co ciekawe, oprócz modelu fizycznego budynku wykonywany jest również model obliczeniowy z obciążeniami. Daje to wiele możliwości sprawdzania wielu różnego rodzaju rozwiązań konstrukcyjnych i ich przydatności dla konkretnego obiektu bez konieczności mozolnego nanoszenia zmian w dwuwymiarowym projekcie i wykonywania żmudnych obliczeń. Warto zatem zdecydować się na projekt w konwencji BIM – należy jednak pamiętać, że jego realizacji podejmą się wyłącznie wykwalifikowani specjaliści.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz