Materiał Partnera

Projektowanie ogrodu: samodzielnie czy przez specjalistę?

Projektowanie ogrodu: samodzielnie czy przez specjalistę?

Zadbany ogród jest wizytówką każdego domu. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób przymierza się do urządzenia terenów zielonych. Pojawia się jednak dylemat: zaprojektować ogród samodzielnie czy może zdać się na usługi fachowców w tym zakresie?

Samodzielne projektowanie ogrodu

Wiele osób podejmuje próbę samodzielnego zaprojektowania przestrzeni ogrodowej, co jest głównie podyktowane chęcią oszczędności.

Najczęściej podstawą do własnoręcznych projektów są inspiracje zamieszczane w Internecie. Owszem, faktycznie mogą okazać się przydatne, pod warunkiem, że ogród jest zbliżony do ogrodu wzorcowego. W praktyce może bowiem okazać się, że stworzenie projektu jest niemożliwe lub bardzo trudne do realizacji, co podnosi koszty.

Alternatywą są gotowe programy do projektowania przestrzeni ogrodowej. Problem jednak w tym, że nie wszystkie programy dostępne są w polskiej wersji językowej lub mają ograniczony dostęp do elementów np. w ramach małej architektury ogrodowej. Co więcej, korzystając z programu, tak naprawdę nigdy nie ma się pewności, czy stworzony projekt będzie można zrealizować. O jego powodzeniu może zadecydować wiele drobnych szczegółów, które w projekcie nie są uwzględnione.

Trzeba mieć na uwadze fakt, że projektowanie ogrodu to prawdziwa sztuka. Należy znać przede wszystkim mnóstwo teorii oraz posiadać doświadczenie w tym zakresie. Niezwykle ważne jest również poczucie estetyki, ponieważ każdy element musi do siebie pasować niczym poszczególne klocki układanki. Tylko wtedy ogród będzie przyciągał wzrok i stanie się prawdziwą wizytówką domu.

Przygotowanie projektu ogrodu przez specjalistę

Jeżeli chcesz mieć pewność, że ogród będzie realizacją Twoich wyobrażeń, warto zdać się na specjalistę w tym zakresie. Zatrudniając projektanta ogrodów np. z Centrum Ogrodniczego Lawenda ze Szczecina, masz pewność perfekcyjnego efektu. Otrzymasz projekt dostosowany zarówno do indywidualnych warunków terenowych, jak i uwzględniający Twoje oczekiwania i potrzeby.

Specjalista, zanim przystąpi do projektowania, pozna Twoje wymagania. Sprawdzi również teren, by maksymalnie wykorzystać jego potencjał i dobrać takie elementy, które będą możliwe do zrealizowania.

Decydując się na współpracę z projektantem ogrodów, warto wziąć pod uwagę nie tylko doświadczenie.  Istotną rolę odgrywa pasja oraz zaangażowanie. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że projekt zostanie dopracowany pod każdym względem – tak, by ogród cieszył oko oraz był funkcjonalny.

Od projektu po wykonanie

Przewagą specjalistów w zakresie projektowania ogrodów nad komputerowymi programami jest to, że eksperci mogą nie tylko wykonać projekt terenów zielonych. W ich ofercie znajduje się również możliwość wykonania ogrodu zgodnie z przygotowanym planem. W ten sposób oszczędzisz czas i pieniądze, ponieważ wszystkie prace zostaną przeprowadzone profesjonalnie – bez konieczności dokonywania poprawek i kosztownych modyfikacji.

Opracowanie:
Szczecin, Bukszpanowa 1A
Oceń artykuł (1)
5,0
Komentarze
Dodaj komentarz