Materiał Partnera

Projektowanie ogrodu krok po kroku

Projektowanie ogrodu krok po kroku

Projektowanie ogrodu nie należy do najłatwiejszych kwestii. Istotna jest w tym przypadku specjalistyczna wiedza, która pozwala nie tylko odpowiednio zaplanować rozmieszczenie roślin, ale także wybrać ich rodzaje tak, aby miały one właściwe warunki do wzrostu. Można zaprojektować ogród samemu – w tym celu należy skorzystać ze wskazówek specjalistów, które można znaleźć w sieci.


Od czego należy rozpocząć projektowanie własnego ogrodu?


Zaprojektowanie ogrodu – niezależnie od tego, czy jest on duży, czy mały – możliwe jest po określeniu, jakie funkcje ma pełnić i czego oczekują osoby, które będą w nich przebywały na co dzień. Inspiracji można poszukiwać w sieci lub w specjalnych katalogach, gdzie znajduje się wiele gotowych aranżacji, jak i samych wskazówek dotyczących roślin. To, co istotne na samym początku planowania ogrodu, to także budżet, który można wykorzystać. Niestety piękne, nowoczesne rozwiązania ogrodowe zazwyczaj są także kosztowne. Określenie wstępnego budżetu bardzo często ułatwia poszukiwania, ponieważ ogranicza tak naprawdę możliwości wyłącznie do tych, które znajdują się w odpowiednim przedziale cenowym.


Wybór odpowiednich roślin – dlaczego jest ważny?


Oprócz określenia ogólnych funkcji ogrodu należy określić także rodzaj roślin, które będą się w nim znajdowały. Na tym etapie warto zastanowić się, czy mają to być rośliny, kwiaty
i drzewa, które wymagają większej uwagi podczas pielęgnacji, czy raczej lepiej sprawdzą się gatunki, którymi nie trzeba się zajmować. Jest to sprawa ważna, ponieważ nie każdy dysponuje wystarczającą ilością czasu, aby spędzać godziny na wykonywaniu ogrodowych prac, a jest to warunek do utrzymania wymagającego ogrodu w dobrym stanie.


Ogólny wygląd ogródka – dodatki, które go ożywią


Jak podkreśla specjalista z firmy Ogrodzenia DB: Na etapie wstępnego planowania ogrodu warto zastanowić się nad dodatkowymi elementami, które go urozmaicą. Bardzo chętnie wybierane są wszelkiego rodzaju altany, oczka wodne, małe jeziorka. Wiele zależy zarówno od indywidualnych upodobań, jak i od miejsca, które można zadysponować. Im większy ogród, tym oczywiście większe możliwości – dodaje.

 

Jakich elementów unikać w ogrodzie?


Planując zagospodarowanie ogrodu, warto również wykluczyć pewne wybory, które powszechnie uważane są za niemodne i kiczowate. Jednym z najpopularniejszych przykładów są figurki krasnali, saren, czy innych zwierząt. Jeszcze kilka lat cieszyły się ona ogromną popularnością, obecnie jednak są symbolem nietrafionych wyborów.

Projektowanie ogrodu krok po kroku nie jest łatwym zajęciem i wymaga poświęcenia ogromnej ilości czasu. Należy dokonać odpowiednich wyborów roślin, krzewów, czy drzew. Konieczne jest także zastosowanie dodatkowych rozwiązań aranżacyjnych, które będą wpływały na walory estetyczne ogródka. Jeżeli nie masz wystarczającej ilości czasu lub cierpliwości, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie powierzenie tej kwestii specjalistycznym firmom, które szybko wykonają projekt, a następnie wprowadzą go w życie.


Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz