Artykuł sponsorowany

Projektowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych

Projektowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych

Za mikroinstalacje fotowoltaiczne uważa się instalacje produkujące energię elektryczną z energii słonecznej o mocy zainstalowanej do 50kW, które mogą składać się łącznie zaledwie z kilku – np. trzech – paneli. Aby przygotować takie wdrożenie ku energii odnawialnej, a także ku tworzeniu obiektów w standardzie energooszczędnym NF40, należy jednak zlecić odpowiedniej firmie działania montażowe. Te zawsze oparte muszą być o złożony projekt. Dowiedz się, jak on jest tworzony!

Wizja lokalna

W pierwszej kolejności wykonawca systemu fotowoltaicznego, dokona oceny warunków technicznych budynku, a także oceny opłacalności i szybkości zwrotu inwestycji. Jest to uwarunkowane umiejscowieniem obiektu, intensywnością padania kątów promieni słonecznych, czy też rodzajem dobranej technologii. Cała instalacja może obecnie przybierać formę on-grid oraz off-grid. System on-grid opiera się o instalację elektryczną zarówno opartą o dostawę prądu przez zewnętrznego dostawcę, a także o tworzenie własnej energii. W przypadku wyprodukowania jednak znacznej nadwyżki dzięki kolektorom słonecznym, można sprzedać ją sieci zewnętrznej! W przypadku off-grid nie ma takiej możliwości. Jest to bowiem w 100% autonomiczny system pracujący na tzw. wyspę.

Przygotowanie do realizacji inwestycji to wielokrotnie również modernizacja instalacji elektrycznej w szczególności rozdzielni, wykonanie uziemienia instalacji w przypadku jego braku czy nawet przebudowa systemu odgromowego. Rozważyć można również sprawę monitorowania produkcji czy zużycia energii w naszej instalacji przez Internet, lub integracji instalacji w rozwiązaniu Smarthome. Coraz częściej stosowane są również rozwiązanie hybrydowe, w których dodatkowo stosuje się wysokonapięciowe akumulatory, ładowane z nadwyżki mocy wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne, a z których w nocy falownik czerpię energię i zasila instalację.  Przy wstępnym przygotowaniu inwestycji zapomnieć nie można również o kosztorysie. Najlepsze wdrożenia pozwalają na szybkie pokrycie inwestycji nawet w 5-7 lat. Jeszcze szybciej jest to możliwe dzięki korzystaniu z dofinansowań bezzwrotnych, lub niskooprocentowanych pożyczek programu ministerialnego „Czyste Powietrze”.

Opracowanie projektowe

Projektowaniem, montażem, oraz wdrażaniem instalacji fotowoltaicznych w Polsce, zajmują się specjalistyczne firmy. Muszą one zatrudniać ekspertów z wiedzą i uprawnieniami np. budowlanymi do projektowania bez ograniczeń w specjalności instalacje i sieci elektryczne oraz elektroenergetyczne lub certyfikatami np. Certyfikowany instalator Odnawialnych Źródeł Energii . Takie posiada m.in. Adam Kwaśniewski z pracowni VOLTAGE, która dba o zoptymalizowany czasowo proces projektowy i montażowy. Samo opracowanie składać się musi z części opisowej, obliczeniowej, a także rysunkowej. Niekiedy ważne mogą być również wizualizacje. Jeśli chodzi o zakres omawianych w projekcie rozwiązań, należy przede wszystkim wymienić: dane techniczne instalacji fotowoltaicznej; symulację uzysku energetycznego; schemat elektryczny instalacji fotowoltaicznej; zestawienie urządzeń i materiałów instalacji; warunki techniczne wybranych modułów fotowoltaicznych; inwertery; konstrukcje montażowe paneli i okablowania; sposób prowadzenie przewodów; ochrony przeciwporażeniowe i przeciwprzepięciowe; czy układ hybrydowy zapobiegający „pompowniu” mocy do sieci (regulacja energii otrzymywanej z zewnątrz z tą wytworzoną i sprzedawaną w ramach tzw. net-meteringu).

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz