Artykuł sponsorowany

Projektowanie instalacji wentylacji

Projektowanie instalacji wentylacji

Projektowanie wentylacji jest istotnym etapem budowy nie tylko domu, ale także każdego obiektu użyteczności publicznej. Odpowiednio wydajny i prawidłowo działający system wentylacji zapewnia optymalne warunki użytkowania budynku. W dzisiejszym artykule skupimy się na omówieniu kwestii związanych z przygotowaniem projektu systemu wentylacji. Opiszemy szczegółowo zawartość projektu wentylacji.

Co jest głównym zadaniem systemu wentylacji?

Projektowanie danej instalacji ma na celu zapewnienie jest najlepszej wydajności. Podobnie jest w przypadku systemu wentylacji. Projekt systemu wentylacji powinien uwzględniać przede wszystkim specyfikację budynku. Ponadto biuro projektowe musi wziąć pod uwagę przeznaczenie budynku oraz ilość osób, jaka będzie stale z niego korzystać. Podstawowym elementem skutecznej wentylacji są odpowiednie założenia co do jej konstrukcji oraz przemyślany projekt.

Głównym zadaniem systemu wentylacji jest utrzymanie powietrza w poszczególnych pomieszczeniach na poziomie, który jest jak najbardziej zbliżony do naturalnego. Cały proces projektowania wentylacji musi uwzględniać analizę napływu zanieczyszczeń oraz dostosowanie do tego wydajności całego systemu. Bardzo ważny jest odpowiedni dobór urządzeń pracujących w obrębie systemu wentylacji. Ich wydajność ma tu kluczowe znaczenie. Specjaliści przygotowujący projekt systemu wentylacji muszą także uwzględnić potencjalne straty ciepła związane z działaniem instalacji. Oceniając wydajność wentylacji należy wziąć pod uwagę również jej wpływ na ucieczkę ciepła z budynku.

Co powinien zawierać projekt wentylacji?

Projektowanie wentylacji opiera się przede wszystkim na odpowiednim wyborze systemu wentylacyjnego oraz doborze urządzeń wentylacyjnych. Urządzenia te muszą być oczywiście dostosowane do typu wymiany powietrza w instalacji.

Istotną kwestią jest również opracowanie dokumentacji technicznej. Należy w niej uwzględnić wytyczne, które dotyczą minimalnej ilości powietrza nawiewanego do poszczególnych pomieszczeń. Wytyczne te obejmują przede wszystkim wymagania higieniczne. W projekcie powinny znaleźć się założenia niezbędne do obliczenia parametrów powietrza zewnętrznego oraz wewnętrznego. Ilość powietrza wywiewanego powinna wynosić przynajmniej 20 m3/godzinę/osobę.

Kolejnym elementem projektu systemu wentylacji są obliczenia, które określają maksymalny zysk ciepła oraz wilgotności dla wszystkich pomieszczeń w budynku. Maksymalny zysk ciepła jest sumą zysku ciepła od słońca, oświetlenia, ludzi, maszyn oraz urządzeń. Ważną częścią projektu są także wytyczne, które dotyczą wymaganego strumienia powietrza wentylacyjnego.

Plan rozdziału powietrza oraz plan rozmieszczenia nawiewników i wywiewników to kolejny element projektu systemu wentylacji. Plan musi uwzględniać przebieg przewodów nawiewnych i wywiewnych. W części analitycznej projektu muszą się znaleźć obliczenia dotyczące oporów przepływu powietrza w obrębie przewodów wentylacyjnych oraz obliczenia akustyczne. Ostatnim elementem planu jest wyznaczenie lokalizacji urządzeń wentylacyjnych. Oczywiście ten etap wykonuje się w przypadku projektowania wentylacji mechanicznej.

Projektowanie wentylacji wchodzi w skład projektu architektoniczno-budowlanego. Do przygotowania planu warto zatrudnić firmę Projektowanie i Nadzory z Krakowa, która jest prowadzona przez Panią Edytę Hoszwę. Firma specjalizuje się nie tylko w projektowaniu instalacji wentylacyjnych, ale także sieci oraz instalacji sanitarnych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz