Artykuł sponsorowany

Projektowanie budynków w nowym wymiarze

Projektowanie budynków w nowym wymiarze

Projektowanie to ważna dziedzina twórczości, łącząca w sobie elementy rzemiosła i sztuki, dzięki czemu powstające budynki nie tylko spełniają wszystkie wymogi techniczne i budowlane, ale są też piękne i niepowtarzalne. Nowoczesne podejście do projektowania może całkowicie zmienić otoczenie,

Budynek jak dzieło sztuki

W tworzeniu nowych obiektów liczy się dziś nie tylko ich poprawność konstrukcyjna i bezpieczeństwo pod względem technicznym, ale również wygląd zewnętrzny, który przyciąga uwagę i jest daleki od standardowego. Współcześni architekci nie projektują już masówek, ale każda ich praca traktowana jest jak dzieło sztuki. Przy takim podejściu do tworzenia poza parametrami technicznymi pod uwagę brane są też takie elementy, jak spójność kompozycyjna, nawiązanie tematyczne, dynamika bryły czy jej wkomponowanie w otaczającą przestrzeń. Nowoczesne budynki charakteryzują się dużą zmiennością, dzięki czemu oglądane z różnych stron tworzą wrażenie zupełnie innych obiektów, za każdym razem wywołujących nowe wrażenia. Podobnie jak nowoczesną rzeźbę, można je obchodzić dookoła wciąż dostrzegając nowe szczegóły architektoniczne, które przyciągają uwagę swoją formą czy sposobem wkomponowania w bryłę.

Odchodzenie od schematów

Okres kilkudziesięciu lat w drugiej połowie XX wieku wiązał się z projektowaniem masowym, sprowadzającym się do prostych, ekonomicznych budynków mieszkalnych, jak kostki wypełniających przestrzeń osiedli. Schematyczność takiego podejścia doprowadzała nawet do tego, że jeden projekt wykorzystywano na wielu osiedlach, powielając wzorce i wprowadzając coraz większą monotonię. Dzisiejsze trendy i możliwości sprawiają, że nawet zamknięte, złożone z kilku bloków, osiedla powstają z indywidualnie projektowanych domów, w których nawet każde mieszkanie jest niepowtarzalne. Odchodzenie od schematów to efekt znacznie większych możliwości projektowania, bowiem niewielkie pracownie zatrudniające uzdolnionych architektów nie są od nikogo zależne i uczestniczą w konkursach, w których mogą prezentować swoje własne wizje kompozycyjne. To okazja do zaistnienia i pokazania swoich możliwości nie tylko w kontekście umiejętności technicznych projektowania, ale też kreatywnego spojrzenia na budynek jako dzieło sztuki.

Klasyka i nowoczesność

Małe, dynamicznie rozwijające się pracownie architektoniczne, do których zalicza się Maciej Organista Architekt, oferują swoje usługi zarówno osobom prywatnym, jak i firmom czy instytucjom, projektując domy mieszkalne, obiekty sportowe, szkoły i ośrodki zdrowia, a nawet kościoły. Urozmaicona oferta wiąże się też z określonym podejściem do projektowania, bowiem nowoczesność nie w każdym przypadku jest pożądana i akceptowana. Oznacza to, że współcześni architekci muszą być otwarci i zdolni do tworzenia zarówno budynków nowoczesnych, a nawet futurystycznych, jak i do projektowania tradycyjnego, opartego na klasycznym wzornictwie. W projektowaniu usługowym liczy się zawsze życzenie klienta, co jednak nie oznacza, że dom wzorowany na dworku szlacheckim nie może zawierać nowoczesnych rozwiązań, a szablonowa, prostokątna bryła minimalistycznego budynku nie może przyciągać uwagi nietypowymi wykończeniami elewacji.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz