Projekt nowoczesnego domu

Budownictwo domów jednorodzinnych w Polsce prężnie się rozwija. Polacy chętnie budują się na modnych osiedlach podmiejskich, uciekając od hałaśliwego centrum. Często domy budowane są również na wsiach. Jakie zaś style budynków są dzisiaj najchętniej wybierane? Oprócz klasycznych form domów, dużym zainteresowaniem cieszą się projekty nowoczesne, które skupiają się zarówno na estetyce, jak i na uzyskiwaniu najwyższych z możliwych parametrów użytkowych obiektu.
Minimalizm, czyli proste bryły, przestronność i naturalne materiały
Nowoczesny dom musi być zarówno piękny, jak i funkcjonalny. Projekty takich budynków często zatem tworzone są w idei minimalizmu, gdzie bryły obiektów są stosunkowo proste. Przykładem nowoczesnego domu jest np. ten w formie stodoły, który charakteryzuje się dużą ilością wielkoformatowych przeszkleń, a także niemalże loftowym charakterem rozkładu wnętrz. Architekci starają się tworzyć część dzienną domu – jadalnię, kuchnię i salon – tak, by stworzyć poczucie przestronności. Nowoczesne domy, nawet jeśli są to budynku o niewielkiej powierzchni, zawsze projektowane są z wyższymi niż standardowo sufitami.
Cechą domów drugiej dekady XXI wieku jest również to, że są one wykańczane naturalnymi materiałami. Oprócz klinkieru i tynku elewacje są aranżowane blachą trapezową, drewnem, a także kamieniem naturalnym. Podobnie jest z wnętrzami, o których zaprojektowanie również warto prosić architektów. W przypadku ograniczonego budżetu na budowę domu ten w wersji nowoczesnej będzie zaś strzałem w dziesiątkę. Estetyka, a także konstrukcja dzisiejszych budynków sprzyja taniemu budowaniu. Koszty obniżane są m.in. dzięki doborowi dachów dwuspadowych bez wykuszy, balkonów i lukarn, a także z pokryciem blachodachówkowym. Kolejnym przykładem jest stosowanie prostych planów domu bez zbędnych uskoków.
Idąc w stronę energooszczędności
Nowoczesne projekty domu to nie tylko proste bryły budynków, duża liczba przeszkleń oraz otwarta przestrzeń dzienna. Istotne jest także to, aby budynek był energooszczędny. Polacy coraz chętniej budują domy w standardzie energetycznym NF 40 lub nawet NF 15. W pierwszym przypadku zapotrzebowanie obiektu na energię wynosi mniej niż 70 kWh na metr kwadratowy za rok. W drugim jest to zaś zaledwie 15 kWh/rok. Dla porównania tradycyjne domy średniej wielkości budowane są tak, że ich roczne zapotrzebowanie wynosi nawet do 150 kWh na metr kwadratowy. Warto zatem podążać ku proekologiczności, niskiej emisyjności spalin oraz ku takich rozwiązaniom, które zagwarantują niskie rachunki za prąd, ogrzewanie, wodę czy ścieki.
Jakie technologie chętnie zatem są uwzględniane w projektach domów nowoczesnych? Pracownie architektoniczne rekomendują wykorzystanie:
- fotowoltaiki;
- nowoczesnych źródeł ciepła – od pomp powietrze-woda, po kotły gazowe kondensacyjne;
- okablowania w standardzie KNX, umożliwiającego tworzenie inteligentnej automatyki budynku;
- przydomowych oczyszczalni ścieków;
- studni głębinowych;
- kompensatorów mocy biernej;
- wentylacji mechanicznej z rekuperatorami odzysku ciepła;
- ogrzewania podłogowego lub na podczerwień.
Co zawiera projekt domu jednorodzinnego?
Projektowanie domu, czy to klasycznego, czy to nowoczesnego zawsze wymaga przejścia przez wiele etapów prac architekta, począwszy od wywiadu z klientem, na tworzeniu cyfrowego opracowania na podstawie geodezyjnej mapy do celów projektowych. Sam projekt musi zaś składać się z kilku elementów:
- projektu architektonicznego,
- projektu konstrukcyjnego,
- projektu instalacyjnego,
- zapisów dotyczących uprawnień architektów i branżystów,
- charakterystyki energetycznej.
Prosić można również o przygotowanie dziennika budowy, kosztorysu i listy materiałów budowlanych wraz z oznaczeniem rekomendowanych dystrybutorów czy też o stworzenie opracowania architektury ogrodowej. Kompleksową obsługę zapewnia zawsze Biuro Projektowe WEIRAUCH, które szczególnie zasłynęło z niepowtarzalnych projektów nowoczesnych budynków. Mowa nie tylko o wyjątkowych domach jednorodzinnych, ale też apartamentowcach, galeriach handlowych czy budynkach użyteczności publicznej.
-
Firma architektoniczna
- Weirauch
- Zapytaj o cenę
-
Architekt
- Weirauch
- Zapytaj o cenę
-
Biuro architektoniczne
- Weirauch
- Zapytaj o cenę