Artykuł sponsorowany

Projekt instalacji elektrycznej – co powinien zawierać?

Projekt instalacji elektrycznej – co powinien zawierać?

Niezmiernie ważnym etapem budowy domu jest wykonanie projektu instalacji elektrycznej.  Prawidłowo opracowany, pozwala nie tylko na szybką adaptację w mieszkaniu, lecz przede wszystkim na bezpieczne używanie energii elektrycznej i komfortowe korzystanie z różnego rodzaju urządzeń na prąd. Przeczytaj, co dokładnie powinien zawierać i komu najlepiej zlecić wykonanie tego zadania.

Dlaczego projekt instalacji jest ważny?

Mimo, że od 2015 roku, czyli od momentu nowelizacji prawa budowlanego, osoba planująca budowę domu nie musi składać projektu instalacji elektrycznej w urzędzie, aby uzyskać pozwolenie na rozpoczęcie prac, nadal jest to bardzo ważny dokument. Przede wszystkim, posiadanie projektu jest przydatne dla elektryków, którzy będą prowadzić przewody i inne, niezbędne elementy sieciowe, do naszego domu. Dobrze wykonany, jest także niezbędny w przyszłości – zwłaszcza wtedy, gdy będziemy planować wykonanie remontu w mieszkaniu. Często potrzebne są wtedy informacje na temat przebiegu prądu, więc, jeśli będziemy go posiadać nie zaistnieje konieczność korzystania z usług detektorów i wykrywaczy.

Projekt techniczny – podstawowe elementy

Projekt instalacji elektrycznej to często kilkunasto-stronicowy dokument, który zawiera następujące elementy:

  • opis techniczny – w szczególności istotne jest w tej części wyjaśnienie, dlaczego takie rozwiązanie wybraliśmy, a także słowne wyjaśnienie w nim mniej czytelnych elementów – np. rysunków,
  • różnego rodzaju obliczenia – np. mocy szczytowych czy też natężenia oświetlenia,
  • rysunki techniczne – wizualne odzwierciedlenie planu instalacji,
  • przedmiar robót i zestawienie potrzebnych materiałów – są to niezbędne elementy do sporządzenia wstępnego kosztorysu.

Kto może wykonać projekt instalacji?

Najbardziej rozsądną decyzją, w kwestii wykonania projektu instalacji, jest powierzenie tego zadania osobie lub firmie, która posiada odpowiednie uprawnienia i dużą wiedzę merytoryczną, związaną z branżą elektryczną – np. Aqua-Tech Sławomir Blaźniak. Jest to istotne z dwóch, bardzo ważnych względów. Są to:

  • bezpieczeństwo mieszkańców – kluczowy, najważniejszy czynnik. Przez długi okres czasu od sposobu wykonania projektu instalacji zależało to, czy dana osoba otrzyma zezwolenie na budowę czy też musi poprawiać lub od nowa przedstawiać swoją koncepcję. Obecnie, odpowiedzialność za bezpieczeństwo ponosi osoba projektująca instalację, więc warto, by zrobił to ktoś kompetentny,
  • komfort – istotna jest tutaj ilość przyłączy, gniazd czy też planowana lokalizacja poszczególnych urządzeń, zasilanych na prąd.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz