Materiał Partnera

Projekt domu – indywidualny czy z katalogu?

Projekt domu – indywidualny czy z katalogu?

Podejmując decyzję o budowie domu, konieczne jest przygotowanie projektu budowlanego budynku. Do wyboru mamy dwie opcje: samodzielne zaprojektowanie wszystkich elementów domu lub kupienie gotowego projektu i dostosowanie go do własnych potrzeb.

Projekt indywidualny czy gotowy?

Zakup projektu indywidualnego daje nam możliwość zaprojektowania domu idealnie dopasowanego do naszych potrzeb i marzeń. Co prawda projekt indywidualny będzie droższy od katalogowego, ale warto jest zastanowić się, czy oszczędzanie na projekcie ma sens, tym bardziej, że każda zmiana do niego wprowadzana będzie dodatkowo płatna. Decydując się na budowę domu, dobrze jest zaprojektować go wyłącznie pod siebie. Wybierając projekt indywidualny mamy zdecydowanie większą kontrolę nad przebiegiem prac projektowych, a podczas konsultacji z projektantem możemy przekazać mu uwagi dotyczące naszej wizji idealnego domu. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup gotowego projektu, dobrze jest poświęcić czas na wybranie takiego, w którym trzeba będzie wprowadzić jak najmniejszą ilość zmian.

Zdaniem eksperta

Wbrew pozorom adaptacja gotowego projektu wcale nie jest taka prosta i nie polega jedynie na przybiciu pieczątki i zatwierdzeniu przydatności. Profesjonalne wykonanie adaptacji wymaga dużego zaangażowania projektanta, architekta, konstruktora i pozostałych członków ekipy budowlanej. Gotowy projekt wymaga szczegółowego opracowania, aby mógł zostać dostosowany do warunków panujących na działce klienta – powiedział mgr inż. Bolesław Pakulski, właściciel pracowni projektowej PROJBUD w Płocku.

Koszty

Średni koszt zakupu katalogowego projektu domu wynosi ok. 2500 zł, a całkowity koszt projektu budowlanego, bez map i badań geologicznych, szacuje się na ok. 5000 zł. Cena ta może znacząco wzrosnąć, jeśli zdecydujemy się na wprowadzenie zmian w gotowym projekcie. Za wykonanie indywidualnego projektu domu zapłacimy ok. 6000-8000 zł. Koszty te mogą wzrosnąć, jeśli będziemy chcieli zbudować dom o bardzo dużej powierzchni lub wprowadzić w nim np. udogodnienia związane z inteligentną instalacją.

Przedstawione koszty nie uwzględniają wykonania odwiertów geologicznych, a za te zapłacimy ok. 500 zł, dodatkowo konieczne będzie też wykonanie mapy geodezyjnej i do celów projektowych, której cena sięga ok. 800 zł. Musimy się liczyć również z opłatami za wypisy, uzgodnienia i mapy ewidencyjne – ok. 200 zł. Za uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy zapłacimy od 300 do 700 zł, ale tylko w przypadku, gdy na danym terenie ma ma miejscowego planu zagospodarowania. Jeżeli nasz dom będzie znajdował się przy drodze publicznej, trzeba będzie wykonać też projekt budowlany zjazdu, który kosztuje ok. 1000 zł.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz