Artykuł sponsorowany

Prognoza pogody – w jaki sposób powstaje?

Prognoza pogody – w jaki sposób powstaje?

Kto z nas choć raz nie narzekał na sprawdzalność pogody przedstawianej na jednym z kanałów telewizyjnych? Prezenterka z uśmiechem na twarzy zapewniała nas, że jutro czeka nas piękny i słoneczny dzień, podczas gdy nazajutrz powitały nas chmury, nieprzyjemny wiatr i przelotne opady. Do skutecznego prognozowania pogody potrzeba bowiem specjalistycznej wiedzy, odpowiedniego sprzętu, wieloletniego doświadczenia i … intuicji. Jak pracują najlepsi synoptycy?

Główne zadania meteorologii

Najważniejszym zadaniem meteorologów jest przygotowywanie prognoz pogody. Według słownikowej definicji oznacza to, że muszą oni określić przyszły, najbardziej prawdopodobny stan pogody w danym miejscu lub na danym obszarze na podstawie obecnych warunków atmosferycznych i znajomości praw, które nimi rządzą. Zależnie od okresu ważności każda prognoza pogody określana jest jako:

  • natychmiastowa,
  • ultrakrótkoterminowa,
  • krótkoterminowa,
  • średnioterminowa,
  • długoterminowa.

Jak informuje specjalista z biura Meteo Cumulus- synoptycy są w stanie z -dużą dozą pewności- przewidzieć nadejście określonego frontu atmosferycznego, temperaturę powietrza i zbliżające się opady. Trafność prognoz dobrych meteorologów wynosi nawet 90%. Najbardziej wiarygodne są prognozy pogody opracowywane na dwa, trzy dni do przodu. Precyzyjność prognoz zmniejsza się wraz z wydłużeniem okresu, którego dotyczą.


Synoptyk niczym matematyk

Praca synoptyka jest bardzo skomplikowana i – w dużej mierze- opiera się na wyliczeniach matematycznych. Do sporządzenia trafnej prognozy pogody niezbędne są pomiary meteorologiczne, których dokonuje się praktycznie w każdym miejscu na całym świecie. Bez międzynarodowej współpracy i płynnego przepływu informacji, stworzenie mapy pogodowej dla np. całej Europy byłoby praktycznie niemożliwe. Wszystkie pozyskane dane analizowane są następnie przez synoptyków. Warto zaznaczyć, że sprawdzalność pogody zależy od ich wiedzy i doświadczenia i intuicji. Dwóch specjalistów posiadających dokładnie takie same kwalifikacje, może bowiem w inny sposób zinterpretować przedstawione dane, co będzie miało wpływ na wygląd mapy pogody, którą możemy zobaczyć w telewizji czy Internecie. Trzeba przy tym powiedzieć, że nawet najbardziej uznany meteorolog nie jest w stanie przewidzieć pogody ze 100% skutecznością.

Prognoza pogody na zamówienie

Z usług synoptyków mogą skorzystać również firmy i osoby prywatne. W niektórych branżach przemysłowych powodzenie danej inwestycji zależy od panujących warunków atmosferycznych. Z tego też względu przedsiębiorcy decydują się na współpracę z biurem meteorologicznym, które tworzy dla nich prognozy pogody ze szczególnym uwzględnieniem wybranych parametrów. Oferta tego typu skierowana jest także dla mediów, które chcą zamieszczać na swoich łamach rzetelne i sprawdzone informacje dla swoich odbiorców.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz