Materiał Partnera

Profilaktyka zdrowia zwierząt

Profilaktyka zdrowia zwierząt

Każdy właściciel czworonoga, czy to psa, czy kota, powinien zadbać o jego prawidłowe zdrowie. Zwierzęta podobnie, jak ludzie posiadają układ immunologiczny, który nie zawsze jest się w stanie obronić przez wirusami, czy różnymi bakteriami. Istotna jest również świadomość, co do tego, że nasi milusińscy, również zapadają na choroby przewlekłe, które mogą wymagać nawet operacji, czy szeregu badań diagnostycznych.

Harmonogram odwiedzin weterynarza

Każdy właściciel psa, czy kota, a także mniejszych zwierząt domowych, powinien wiedzieć, o tym, kiedy należy wybierać się z naszym pupilem do weterynarza. To w specjalistycznym ośrodku uzyskamy bardzo precyzyjny harmonogram, który szczególnie ważny jest w przypadku szczeniąt i kociąt. W określonych odstępach czasu zwierzęta są szczepione na różnego typu choroby: pieski między innymi przeciwko nosówce, parwowirozie, leptospirozie, kaszlowi kenelowemu, czy wirusowemu zaplenieniu wątroby; małe koty zaś muszą uzyskać szczepionki np. chroniące przed zapaleniem otrzewnej (FIP), wścieklizną, białaczką (FeLV), czy przed kocim katarem.

Warto jednak wiedzieć o tym, że profilaktyka zdrowotna zwierząt to nie tylko szczepienia ich najmłodszych osobników. Jeśli chodzi o dorosłe psy i koty, ważne jest regularne sprawdzanie ich stanu zdrowie, poprzez badania ogólne, a także specjalistyczne. Obecnie rekomenduje się przyprowadzanie do weterynarza swoich czworonogów przynajmniej dwa razy w roku. W przypadku występowania jakichś schorzeń, wizyty muszą odbywać się według zaleceń weterynaryjnych.

Badania ogólne i specjalistyczne

Obecnie za profilaktykę zdrowotną czworonogów, czy mniejszych zwierząt domowych, uznaje się przeprowadzanie ogólnych badań określających prawidłowość słuchu, wzroku, czy układu ruchowego, a także oddychania zwierzęcia. Ważne jest również sprawdzanie stanu ich uzębienia, oraz wdrożenie odpowiedniej diety! Jeśli chodzi zaś o rozszerzoną diagnostykę, jest ona kierowana dzisiaj nie tylko dla psów i kotów z podejrzeniem jakiegoś schorzenia. Dobre ośrodki często specjalistyczne analizy przeprowadzają w celach uzyskania pełnego oglądu stanu zdrowia. Tak jest w przypadku Przychodni weterynaryjnej lekarza weterynarii Darii Misiury, która działa w Aleksandrowie Kujawskim. Psy i koty profilaktyczne przechodzą tam badania cytologiczne, badania kału, pełną morfologię krwi, czy też badania z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury ultrasonograficznej z kolorowym Dopplerem! Tylko najlepsze ośrodki posiadają tak innowacyjny oraz drogi sprzęt.

Opracowanie:
Aleksandrów Kujawski, Salezjańska 18
tel. 54 230 35 03
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz