Materiał Partnera

Profilaktyka próchnicy u dzieci i dorosłych

Profilaktyka próchnicy u dzieci i dorosłych

Próchnica jest najpowszechniejszą chorobą zębów – zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Mało kto wie, że jest zaraźliwa, a przekazanie bakterii innej osobie, szczególnie w rodzinie, odbywa się podczas zwykłych codziennych czynności. Znana jest jej główna przyczyna, a leczenie nie stanowi problemu – jednak zamiast co jakiś czas wracać z kolejną „czarną dziurą” w zębie do stomatologa, warto dowiedzieć się, jak próchnicy zapobiegać.

Próchnica - przyczyny

Próchnica jest chorobą zakaźną. Mówi się, że dotyczy nawet 90% Polaków. Podjadanie między posiłkami i spożywanie prostych węglowodanów to doskonałe warunki do jej rozwoju. Także niedobór wapnia, witamin, mikroelementów i fosforu mogą przyczynić się do powstawania choroby. Gdy jemy tylko miękkie pokarmy, nie oczyszczamy też zębów w naturalny sposób.

Wreszcie brak właściwej higieny jamy ustnej – zarówno zła technika szczotkowania, jak i rezygnacja z płynów do płukania ust czy nici dentystycznych, pomijanie jednego z obowiązkowych codziennych myć – to najprostsza droga do rozwoju próchnicy.

Próchnicą można się zarazić. Przenosi się przez ślinę. Nie jest to tylko choroba, którą zarazimy się przez pocałunek. Wystarczy jedzenie tego samego widelca albo… stykanie się szczoteczek osoby zdrowej i chorej w łazienkowym kubku!

Rozwój próchnicy

Próchnica polega na demineralizacji zęba i uszkodzeniu jego tkanek. Bakterie, które zmiękczają szkliwo, tworzą kwasy i toksyny, „psujące” ząb. Gdy zobaczymy u nawet malutkich dzieci plamki próchnicowe – jasne, ciemniejące z czasem – idźmy z nim do dentysty! Warto wybrać miejsce z doświadczonymi w leczeniu tej choroby specjalistami, take jak łódzki gabinet stomatologiczny, w którym zabiegi przeprowadza Justyna Kubik. Choroba mleczaków przeniesie się natychmiast na zęby stałe. Z kolei to właśnie dopiero co wyrzynające się zęby są najbardziej podatne na próchnicę.

Najbardziej narażone są zęby trzonowe, a następnie powierzchnie stycznych zębów przedtrzonowych, a więc równocześnie te, które najtrudniej jest wyczyścić szczoteczką.

Profilaktyka próchnicy

Próchnica powoduje przede wszystkim dolegliwości bólowe. Innym objawem jest nadwrażliwość zębów na nagłe zmiany temperatury. Gdy to zbagatelizujemy i będziemy zwlekać z wizytą u stomatologa, ząb może być już nie do uratowania. Warto więc zapobiegać nawrotom tej choroby, jeśli dzięki dentyście pozbyliśmy się wszystkich jej ognisk. Oprócz odpowiedniej diety – pełnej warzyw, produktów mlecznych i ograniczającej spożycie słodyczy, najważniejsza jest higiena jamy ustnej. Zęby powinno myć się minimum 2 razy dziennie po 2-3 minuty pastą z fluorem. Na najbliższej wizycie spytajmy stomatologa, czy odpowiednio szczotkujemy zęby. Ważne jest też oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych – nicią dentystyczną lub wykałaczką. Nie zapominajmy także o płynie do płukania ust. Jeśli mamy próchnicę, ograniczmy sytuacje, w których możemy zarazić swoich najbliższych.

Opracowanie:
Łódź, Łączna 28
tel. 500 542 233
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz