Artykuł sponsorowany

Profilaktyka i leczenie próchnicy u dzieci – na czym polega?

Profilaktyka i leczenie próchnicy u dzieci – na czym polega?
Próchnica zębów mlecznych u najmłodszych to trudne i bolesne doświadczenie zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Wizyta w gabinecie stomatologicznym nigdy nie należy do przyjemnych, dlatego niezbędna jest odpowiednia i systematyczna profilaktyka już od wczesnego dzieciństwa. Kiedy jednak dochodzi do zmian w strukturze zęba, konieczne jest odpowiednie leczenie – na czym ono polega i jak zapobiegać próchnicy? O tym dowiesz się z poniższego artykułu.

Wydaje Ci się, że problem dziurawych zębów nie dotyczy Twoich bliskich? Zmiany próchnicze zębów wymagają precyzyjnej diagnostyki i nie zawsze są widoczne, wskutek czego rodzice niejednokrotnie przyprowadzają swoje pociechy dopiero, gdy pojawia się ból lub nadwrażliwość. Próchnica może tworzyć się niepostrzeżenie – są to poważne, bakteryjne zmiany w obrębie zęba, powstałe na skutek złych nawyków higienicznych i diety bogatej w cukier, wywołujące rozbicie szkliwa i w konsekwencji nieestetyczne, bolesne ubytki.

Profilaktyka próchnicy u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym

Kluczową kwestią w profilaktyce próchnicy u dzieci są cykliczne wizyty u lekarza stomatologa, co najmniej raz na pół roku. Do dziś wielu dentystów stosuje też fluoryzację jako jedną z najskuteczniejszych metod wzmocnienia delikatnego dziecięcego szkliwa. Podczas rutynowego badania można też szybko wykryć zmiany próchnicze w najwcześniejszym stadium. 

Stan uzębienia dziecka wynika z wielu czynników. Niebagatelne znaczenie ma regularne mycie zębów odpowiednią pastą dopasowaną do wieku oraz stanu zdrowia. Profilaktyka leczenia próchnicy obejmuje też zastosowanie odpowiedniej diety, wykluczającej nadmiar cukrów, a bogatej w wapń, fluor, biało, a także witaminy: D, A oraz z grupy B. Taka dieta polecana jest nie tylko dzieciom, ale też kobietom w ciąży.

Nowoczesne metody leczenia próchnicy 

Obecnie w Polsce najpopularniejsze zabiegi wykonywane w ramach leczenia próchnicy dziecięcej to: ozonowanie zębów mlecznych, lapisowanie szkliwa azotanem srebra, zakładanie kolorowego wypełniacza w głąb ubytku, a w najtrudniejszych przypadkach – specjalistyczne zabiegi laserowe lub sanacje częściowe lub całkowite, pod znieczuleniem ogólnym.

Kiedy już dojdzie do próchnicy, warto udać się do zaufanego stomatologa, który dobierze odpowiednie metody leczenia, biorąc pod uwagę wiek dziecka oraz jego indywidualne potrzeby. Takie wsparcie świadczy między innymi Ośrodek Profilaktyki Próchnicy Dentiland w Łodzi. 
Opracowanie:
Łódź, Łączna 28
tel. 500 542 233
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz