Materiał Partnera

Profilaktyka dentystyczna — czym jest i dlaczego warto o nią zadbać

Profilaktyka dentystyczna — czym jest i dlaczego warto o nią zadbać

Piękny i zdrowy uśmiech to marzenie niemal każdej osoby. Jednak nie jest wcale łatwo utrzymać swoje zęby w doskonałej formie, a dla wielu osób wizyta w gabinecie dentystyczny to najgorszy koszmar. Nic zatem dziwnego, że już od najmłodszych lat, tak wiele mówi się o profilaktyce dentystycznej. Zastanawiacie się, dlaczego jest ona tak ważna i jakie dokładnie zabiegi wchodzą w zakres jej usług? Odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Dlaczego profilaktyka dentystyczna jest tak ważna?

Profilaktyka dentystyczna jest niezmiernie ważna w każdym przypadku. Niezależnie czy jesteśmy nastolatkami, czy osobami w starszym wieku, zdecydowanie warto dbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Działania profilaktyczne należy wykonywać samodzielnie, we własnym domu, ale najlepiej, aby były uzupełnione o dodatkowe zabiegi w gabinecie stomatologicznym. W ten sposób unikniemy wielu niechcianych schorzeń, takich jak próchnica, paradontoza czy choroby przyzębia i jamy ustnej. Wizyta u dentysty wielu osobom kojarzy się ze stresem i bólem. Dbając o należytą higienę i skupiając się na profilaktyce próchnicy, wyeliminujemy wiele nieprzyjemnych zabiegów i utrzymamy nasze zęby w doskonałej kondycji przez długi czas.

Higiena jamy ustnej w domu

Profilaktyka dentystyczna powinna zaczynać się w naszym domu. Aby uniknąć skomplikowanego leczenia zębów, warto myć je regularnie po każdym posiłku. Jeśli nie mamy takiej możliwości, postarajmy się wykonać tę czynność przynajmniej dwa razy dziennie. Obok tradycyjnego szczotkowania, które pomoże pozbyć się większych resztek jedzenia, doskonale sprawdzą się także małe szczoteczki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych oraz niezawodne nici dentystyczne. Na koniec, po każdym myciu zaleca się płukanie jamy ustnej specjalistycznym płynem. Takie połączenie da idealny efekt i pozwoli nie tylko chronić, ale również wzmocnić szkliwo.

Profilaktyka dentystyczna w gabinecie stomatologicznym

Jednak odpowiednia profilaktyka stomatologiczna nie kończy się na codziennym szczotkowaniu zębów. Aby zapewnić sobie maksymalny efekt oraz zdrowe i mocne zęby, warto pamiętać również o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym, przynajmniej dwa razy do roku. Taka częstotliwość pozwoli nam zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób zębów i przyzębia, które mogą mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Do najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu profilaktyki stomatologicznej zaliczamy:

  • usuwanie różnego rodzaju osadów, czyli piaskowanie,

  • usuwanie zgromadzonego kamienia nazębnego, czyli skaling,

  • a także lakierowanie i lakowanie zębów.

Warto pamiętać, że kluczowe jest znalezienie zaufanego i sprawdzonego dentysty, który w należyty sposób zajmie się naszymi zębami. Tylko wizyta u doświadczonego stomatolog, jak na przykład Marzeny Francuz, da nam pewność, że każdy wykonany zabieg będzie miał korzystny wpływ na kondycję naszych zębów.

Opracowanie:
Ostrowiec Świętokrzyski, Słoneczna 31a
tel. 605 611 025
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz