Artykuł sponsorowany

Profesjonalna wycena majątku firmy

Profesjonalna wycena majątku firmy

Prowadzenie przedsiębiorstwa niekiedy wiąże się z koniecznością dokonania reorganizacji, częściowej sprzedaży lub skorzystania z kredytu inwestycyjnego gwarantowanego majątkiem firmy. W takich sytuacjach niezbędna bywa pomoc rzeczoznawcy specjalizującego się w wycenie majątku.

Kiedy majątek przedsiębiorstwa wymaga wyceny?

Cel wyceny majątku firmowego z pewnością nie wymaga wyjaśnienia. Efektem ma być sprecyzowanie, jaką szacunkowo kwotę można by było uzyskać, gdyby doszło do sprzedaży przedsiębiorstwa. W przeciwieństwie do walorów gotówkowych, jakie zazwyczaj pozostają na kontach firmowych, gdy w całość majątku trzeba wliczyć każdy drobiazg, począwszy od budynków i samochodów, a skończywszy na zszywaczu do papieru na biurku sekretarki, procedura wyceny wymagają dużej wprawy, wiedzy i doświadczenia. Wycenę majątku firmy zazwyczaj przeprowadza się w sytuacjach wymagających rozliczeń finansowych zarówno z bankami i instytucjami oferującymi leasing maszyn czy samochodów, jak i na potrzeby podatków, sprzedaży części firmy albo podziału majątku, jeśli przedsiębiorstwo jest wspólną własnością rozwodzących się małżonków. W rozliczeniach z fiskusem szacowanie wartości firmy może być podstawą do odliczeń amortyzacyjnych lub ustalenia należnych opłat.

Na czym polega wycena majątku firmy?

W praktyce podczas przeprowadzania wyceny firmy stosuje się trzy podejścia – dochodowe, majątkowe, porównawcze. Wybór właściwego podejścia uzależniony jest zarówno od rodzaju przedsiębiorstwa, jak i od selekcji rzeczoznawcy. Najdoskonalszym sposobem wyceny jest podejście dochodowe, najprostszym – podejście majątkowe, wymagające fizycznego policzenia i spisania wszystkich aktywów i pasywów, majątku trwałego, nieruchomości i ruchomości oraz ujęcia tych wartości w jednej kwocie. Wycena majątkowa jest najstarszą historycznie metodą szacowania wartości przedsiębiorstwa. Nie jest też ona jednolita, bowiem zależnie od sposobu wyceny wyróżnia się jej metody: skorygowanych aktywów netto, odtworzeniową i likwidacyjną. Każda z nich bywa stosowana w nieco innej sytuacji. Przykładowo metoda likwidacyjna to zliczanie wartości przedmiotów, którą mogłyby one osiągnąć podczas sprzedaży majątku. 

Wycena tylko przez rzeczoznawcę

Sporządzanie wyceny majątku przedsiębiorstwa zazwyczaj wykonywane jest w jakimś konkretnym celu, a więc wymaga uwiarygodnienia danych i dokumentów, które będą honorowane przez sąd, bank, notariusza czy inną instytucję rozpatrującą sprawę. Wiarygodny dokument może sporządzić jedynie wykwalifikowany, posiadający odpowiednie uprawnienia rzeczoznawca. Stowarzyszenie SITR Sp. z o.o. zrzesza takich ekspertów, oferując wyceny w ramach odpłatnej usługi, jaką można zamówić w sytuacji, kiedy pojawia się zapotrzebowanie. Uprawniony do przeprowadzenia wyceny rzeczoznawca musi legitymować się odpowiednim certyfikatem i znajdować na liście rzeczoznawców prowadzonej przez Ministra Infrastruktury i Budownictwa. Powinien też specjalizować się w wycenie przedsiębiorstw i dysponować odpowiednim doświadczeniem w tym zakresie. Warto pamiętać, że wycena przedsiębiorstwa wiąże się ze sporymi kosztami, dlatego lepiej upewnić się, że płacimy osobie, która przygotuje akceptowany przez prawo dokument.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz