Materiał Partnera

Profesjonalna higienizacja jamy ustnej – jakie zabiegi wchodzą w jej skład?

Profesjonalna higienizacja jamy ustnej – jakie zabiegi wchodzą w jej skład?

Zdrowy i śnieżnobiały uśmiech to nasza najlepsza wizytówka. Ułatwia zawieranie nowych znajomości, sprawia, że czujemy się bardziej pewni siebie i wyglądamy atrakcyjniej. To, że o zęby należy dbać codziennie, wie każdy. Niewielu pacjentów zdaje sobie jednak sprawę z konieczności regularnego przeprowadzania zabiegów higienizacyjnych w gabinecie stomatologicznym. Dzięki nim zachowamy piękny uśmiech na dłużej. Jakie zabiegi proponują dentyści?

Skaling

W procesie higienizacji jamy ustnej jako pierwszy wykonywany jest skaling. Zabieg ten polega na usuwaniu złogów kamienia nazębnego. Wykorzystuje się w tym celu ultradźwięki, co jest metodą szybką, skuteczną i bezpieczną. Urządzenie emituje wibracje, które przenoszą się na zęby i rozbijają nagromadzony na nich kamień. Następnie wypłukuje się go wodą. Niektóre gabinety stomatologiczne stosują ręczne techniki usuwania kamienia nazębnego przy użyciu specjalnych narzędzi dentystycznych. Wykonuje się również skaling laserowy i chemiczny.

Piaskowanie zębów

Jak informuje stomatolog z lidzbarskiego centrum medycznego „Eskulap” – uzupełnieniem skalingu jest piaskowanie zębów. Zabieg ten umożliwia usunięcie osadów, przebarwień i pozostałości kamienia nazębnego. Przeprowadza się go z wykorzystaniem piaskarki oraz materiału chemicznego, który potocznie nazywany jest piaskiem stomatologicznym. Środek ten miesza się wraz z wodą. Powstały w ten sposób roztwór aplikowany jest na zęby pacjenta pod wysokim ciśnieniem. Co ciekawe, piasek stomatologiczny dostępny jest w różnych wariantach smakowych, dzięki czemu cały zabieg wiąże się z mniejszym dyskomfortem.

Polerowanie zębów

Następnym krokiem jest polishing, czyli polerowanie zębów przy pomocy specjalnej pasty o lekkich właściwościach ściernych i oczyszczających. Zabieg ten minimalizuje ryzyko ponownego osadzania się kamienia nazębnego na kościach. Dokładnemu oczyszczaniu podlegają także przestrzenie międzyzębowe. Trudno zadbać o nie w odpowiedni sposób w warunkach domowych, dlatego też gromadzi się tam sporo zanieczyszczeń. Polishing trwa tylko kilka minut. Po tym czasie zęby są lśniące i niesamowicie gładkie.

Lakierowanie zębów

Pełny pakiet higienizacji jamy ustnej kończy się fluoryzacją. Specjalista pokrywa zęby lakierem dentystycznym, który zawiera fluor. Pierwiastek ten uwalnia się do tkanek stopniowo, co zapobiega rozwojowi próchnicy. Sam lakier pozostaje na zębach dłuższy czas, zapewniając im dodatkową ochronę Należy podkreślić, że rozsądnie stosowana fluoryzacja jest całkowicie bezpieczna dla naszego zdrowia i nie wiąże się z zatruciem fluorem. 

Opracowanie:
Lidzbark Warmiński, Aleksandra Świętochowskiego 7b
tel. 89 767 02 05
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz