Artykuł sponsorowany

Profesjonalna budowa instalacji gazowej

Profesjonalna budowa instalacji gazowej

Instalacja gazowa to standard we współczesnym budownictwie. Takie rozwiązanie zapewnia wygodę użytkowania oraz jest przyjazne środowisku. W dalszym ciągu jednak jest spora grupa osób, które obawiają się instalacji gazowej w domu. Okazuje się, że te obawy są zupełnie bezpodstawne. Dlatego postanowiliśmy przybliżyć nieco bardziej rodzaje instalacji gazowej oraz jej  budowę.

Jakie są rodzaje instalacji gazowej?

Instalacja gazowa może występować w dwóch formach, różniących się od siebie rodzajem paliwa gazowego, które je zasila. Instalacja LPG jest zasilana gazem płynnym, który jest magazynowany w zbiorniku. Zbiornik z gazem lokalizowany jest najczęściej na zewnątrz budynku. Ten sposób ogrzewania jest bardzo prosty w obsłudze, ale niestety generuje wysokie koszty. Drugim rodzajem jest instalacja gazowa zasilania gazem ziemnym. Ten rodzaj instalacji można wdrożyć w momencie, gdy niedaleko budynku biegnie sieć gazowa.

Jak jest zbudowana instalacja gazowa?

Omawiając instalację gazową w domu, można ją scharakteryzować jako sieć przewodów i urządzeń, które są lokalizowane na zewnątrz budynku oraz w jego wnętrzu. Do głównych elementów instalacji możemy zaliczyć:

  • Przyłącze gazowe, które jest prowadzone od gazociągu
  • Główny kurek
  • Dopływ rozdzielczy
  • Szafkę gazowa razem z gazomierzem
  • Pion
  • Przewody biegnące bezpośrednio do urządzeń gazowych

Za początek instalacji należy uznać miejsce połączenia z głównym kurkiem, którego zadaniem jest odcinanie instalacji od przyłącza. Zakończenie instalacji stanowią poszczególne urządzenia zasilane gazem.

Wykonanie wewnętrznej instalacji gazowej wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Instalacja gazowa musi mieć także swój projekt. Za jego wykonanie odpowiada projektant posiadający stosowne uprawnienia.

Jakie są zasady prowadzenia instalacji gazowej?

Prowadząc przyłącze gazowe, należy obrać jak najkrótszą drogę. Musi ono przebiegać prostopadle do granicy działki. Ważne jest także zachowanie odstępu od elementów uzbrojenia działki. Wpuszczając przyłącze przez przegrody ściany zewnętrznej, należy umieścić je w rurze osłonowej. Wysokość przejścia nie może być mniejsza niż 0,5 m od podłogi w piwnicy. Na każdym łączeniu instalacji gazowej konieczne jest zastosowanie uszczelnienia. Najczęściej wystarczy użyć taśmy teflonowej lub pasty uszczelniającej.

Każdy odbiornik gazu powinien posiadać specjalny trójnik oraz wyczystkę. To znacznie ułatwia inspekcję i czyszczenie przewodów. Przewody rozdzielające zlokalizowane pomiędzy przewodami instalacji i odbiornikiem muszą być sztywne.

Określone zasady dotyczą także parametrów rur wykorzystywanych do budowy instalacji. Rury twarde miedziane muszą mieć grubość przynajmniej 1 mm i średnicę nie mniejszą niż 28 mm. W instalacji stosuje się także rury stalowe bez szwu oraz przewodowe ze szwem. Coraz większą popularnością cieszą się przewody elastyczne, które są wygodne w montażu i gwarantują wyższy poziom bezpieczeństwa.

Co zaliczamy do domowych odbiorników gazu?

Celem tworzenia instalacji gazowej jest zasilanie przez nią określonych odbiorników gazu. Do najczęściej stosowanych możemy zaliczyć:

  • Kocioł gazowy
  • Kuchnię gazową
  • Podgrzewacz wody użytkowej
  • Kominek gazowy

Słów kilka warto poświęcić kotłowi gazowemu. Jest to nowoczesne urządzenie, które musi spełniać konkretne wymagania, wśród których wyróżniamy:

  • Niską emisję spalin
  • Wysoką efektywność
  • Precyzyjny system sterowania
  • Kompaktowe rozmiary

Wśród najbardziej polecanych warto wymienić kotły kondensacyjne, które pozwalają na odzyskanie ciepła z pary wodnej.

Planując budowę instalacji gazowej, należy powierzyć to zadanie specjalistom, którzy posiadają stosowne uprawnienia. Firma Hydraulika montaż instalacji sanitarnych i grzewczych z miejscowości Robercin specjalizuje się w projektowaniu i budowie instalacji gazowych, grzewczych i wodno-kanalizacyjnych. Korzystając z usług firmy macie pewność rzetelnej realizacji zlecenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz