Artykuł sponsorowany

Produkty odgromowe. Przegląd rozwiązań

Produkty odgromowe. Przegląd rozwiązań

Budynki mieszkalne oraz użytkowe muszą być zabezpieczone przed wieloma zagrożeniami. Jednym z nich są wyładowania atmosferyczne, czyli burze oraz pioruny. W tym celu na domach zakładane są specjalne instalacje. Dzięki nim domownicy nie muszą obawiać się, że w podczas burzy będzie groziło im niebezpieczeństwo. Co składa się na instalacje odgromowe? Wyjaśniamy.

Z czego się składa i czym jest instalacja odgromowa?

Instalacja odgromowa jest zabezpieczeniem przed pożarem, który może wybuchnąć w następstwie uderzenia pioruna. Dlatego też na dachach budynków montuje się sieć metalowych przewodów. Ich zadaniem jest odprowadzenie energii pioruna do ziemi. Mimo iż przepisy prawa mówią o tym, że instalację taką muszą mieć zamontowane jedynie budynki o kubaturze większej niż 500 m3 i wyższych niż 15 m, to warto, aby znajdowała się ona na wszystkich konstrukcjach budowlanych.

Z jakich produktów można wybierać, wykonując instalację odgromową? Jednym z podstawowych elementów takiej instalacji jest maszt lub iglica, w które uderza piorun. Są produkowane ze stali ocynkowanej, stopu aluminium lub miedzi. Mocuje się je do budynków przy pomocy specjalnych uchwytów albo umieszcza się je w stojakach. Ich zadaniem jest przyjęcie energii pioruna. Natomiast za to, że energia ta dotrze do gruntu, odpowiedzialne są uziomy. Mają formę stalowych prętów, a ich powierzchnia może być pokryta miedzią oraz ocynkowana. Do ich montażu używa się przystosowanych do tego obejmów. Uziomy oraz instalacja znajdująca się na dachu są połączone ze sobą przy pomocy przewodów – odprowadzających i uziemiających. Oprócz tego, aby była ona odpowiednio zabezpieczona
i sprawnie funkcjonowała, wykorzystuje się uszczelniacze przewodów odgromowych, cynk w sprayu, prostowarki do przewodów, a także licznik wyładowań atmosferycznych.

Instalacja odgromowa powinna zostać stworzona z elementów, które zostały wyprodukowane zgodnie z rygorystycznymi normami. Tylko doskonała jakość wykonania oraz precyzyjny montaż zapewniają, że będzie ona spełniać swoje zadanie” – mówi ekspert z firmy GROMTOR.

W jaki sposób działa instalacja odgromowa?

Kiedy piorun uderza w budynek, cała jego energia kumuluje się na maszcie albo na iglicy. Następnie jest ona przekazywana dalej przy pomocy przewodów odprowadzających. Dzięki nim trafia ona do uziomów, które znajdują się w gruncie. To właśnie w tym miejscu energia zostaje rozproszona, a w efekcie mieszkańcom nie grozi pożar, uszkodzenie instalacji elektrycznej czy zniszczenie konstrukcji budynku. Dlatego też zaleca się, aby instalacja taka była wykonywana na wszystkich domach i budowlach.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz