Artykuł sponsorowany

Produkcja nagrobków – zadanie dla kamieniarza

Produkcja nagrobków – zadanie dla kamieniarza

Zawód kamieniarza jest jednym z najtrudniejszych na świecie. Obrabianie kamieni wymaga dużej siły i sprawności oraz narzędzi. Jednak praca kamieniarzy jest niezwykle ważna dla społeczeństwa, ponieważ wykonuje on prace takie jak między innymi produkowanie nagrobków. Chyba każdy chciałby w odpowiedni sposób uczcić pamięć swoich zmarłych bliskich, a postawienie im pięknego nagrobka będzie dobrym rozwiązaniem.

Główne usługi oferowane przez firmy kamieniarskie

Prace kamieniarskie są bardzo trudne i wymagają dobrej kondycji i siły fizycznej. Poza tym niezbędna jest wiedza na temat obrabianych materiałów, np. granitu i marmuru. Znajomość ich charakterystyki pozwala na sprawniejszą ich obróbkę. Firmy oferujące usługi w dziedzinie kamieniarstwa zajmują się głównie produkowaniem nagrobków oraz elementów budowlanych. Jak tłumaczy fachowiec z firmy Filip Maras Maras – Stone, w dzisiejszych czasach na rynku najczęściej możemy spotkać się z nagrobkami wykonanymi ze skał magmowych, takich jak granit, lub ze skał metamorficznych, takich jak marmur.

Produkowanie nagrobków jest powolną pracą. Wytworzenie jednego nagrobka można trwać nawet do trzech tygodni. Proces produkcji składa się z kilku etapów. Pierwszym etapem jest zaprojektowanie wzoru. Firmy produkujące nagrobki posiadają szeroki asortyment, dlatego klienci mogą wybierać z wielu gotowych wzorów nagrobków. Możliwe jest również wykonanie płyt nagrobkowych wedle indywidualnych życzeń klienta. Po wybraniu wzoru kamieniarz może przejść do wykonywania fizycznych prac. Na początku z materiałów skalnych tworzone są bloki, które trzeba przyciąć, aby powstały płyty o odpowiednich wymiarach. Następnie obróbka takiego kamienia polega na polerowaniu, frezowaniu i kształtowaniu go. W ten sposób otrzymuje się gotowe płyty nagrobkowe, które później należy ze sobą połączyć. Popularne są płyty granitowe. Poza tym większość firm kamieniarskich oferuje swoim klientom wykonanie różnych dodatków do nagrobków. Wśród nich są:

  • krzyże,
  • wazony,
  • rzeźby.

Narzędzia niezbędne do wykonywania prac kamieniarskich

Tak jak w przypadku innych prac rzemieślniczych, tak samo w pracy w kamieniarstwie potrzebne są narzędzia. Do wykonywania swojej pracy kamieniarz używa przede wszystkim takich narzędzi jak:

  • Odbijak – to narzędzie, które służy do odłupywania fragmentów kamieni lub do rozłupywania ich.
  • Młotek kamieniarski – inaczej nazywany młotkiem brukarskim. W takim młotku obie strony obucha mają tępe zakończenie. Wykorzystywać go można w pracach kamieniarskich i brukarskich.
  • Młotek gumowy – inaczej nazywany młotkiem blacharskim, jego obuch wykonany jest najczęściej z twardej gumy. Używany jest do prac kamieniarskich z użyciem kruchej kostki brukowej. Jego uderzenie nie powinno uszkodzić obrabianych materiałów.
  • Tarcze polerskie – jak sama nazwa wskazuje, to narzędzie wykorzystywane jest do polerowania materiału w celu stworzenia gładkiej powierzchni. Dzięki temu zabiegowi kamień wzmocni swoją barwę oraz wytrzymałość.

Opracowanie:
Kościan, os. Nad Łąkami 4
tel. 696 444 967
Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz