Materiał Partnera

Produkcja mebli na wymiar

Produkcja mebli na wymiar

Podjąłeś decyzję o remoncie swojego mieszkania. Zwiedziłeś już klika salonów meblowych, ale nigdzie nie możesz znaleźć wymarzonych mebli, które idealnie będą pasowały do Twojego wnętrza. W tej sytuacji idealnym rozwiązaniem są meble na wymiar. Produkcja mebli na wymiar jest bardzo rozbudowanym i ciekawym procesem. Dzięki niemu możemy uzyskać meble jakie tylko chcemy, a których nie znaleźliśmy w katalogach salonów meblowych. Ale jak powstaje taki mebel?

Pierwsze pomiary i przygotowanie projektu

Pierwszym etapem powstawania mebla jest pomysł. Firmy stolarskie wykonują różnego rodzaju meble na wymiar, mogą to być meble kuchenne, meble sypialne, szafy, łóżka, komody i wiele innych. Jednak to zazwyczaj klient jest głównym pomysłodawcą projektu. On sam wie jakie meble chciałby mieć w swoim mieszkaniu. Pracownik firmy zajmującej się wykonywaniem mebli na zamówienie otrzymuje od klienta uwagi dotyczące wyglądu i zastosowania mebla. Oczywiście ze względu na swoje doświadczenie w branży służy radą i zawsze może podsunąć klientowi praktyczne rozwiązania.

Zebrane pomysły zostają przeniesione na papier już w pracowni. To tam opracowywane są wszelkie szczegóły projektu. Klient jest informowany o wszelkich zmianach jakie zachodzą w projekcie i sam decyduje, czy chce wyrazić na nie zgodę czy też nie. Oczywiście nie może zabraknąć wizyty pracownika w domu klienta. Musi on przecież wykonać wszelkie niezbędne pomiary pomieszczenia, w którym meble na zamówienie mają się znaleźć. Kolejny etap powstawania mebli na wymiar odbywa się w pracowni komputerowej. Wszystkie pomysły klienta przenoszone są do programu komputerowego, gdzie pracownik firmy wykonuje dokładną wizualizację mebla. Dzięki wykonaniu projektu 3d klient może zobaczyć jak będzie wyglądał jego mebel zanim on powstanie. Wykonanie takiej wizualizacji ułatwia zainteresowanemu wskazanie zmian w projekcie.

Proces produkcji mebli na wymiar

W następnych etapach pracownik zakładu kontaktuje się z klientem w celu omówienia szczegółów dotyczących projektu takich jak dobór odpowiedniego materiału, z którego powstanie produkt, wybór koloru, dodatków i jeśli występują innych akcesoriów. Produkcja mebli odbywa się w zakładzie stolarskim. Jak tłumaczy specjalista z tej branże z firmy Kornik s.c. Usługi stolarskie Jan Augustowicz Kazimierz Gąsior, na początku elementy, z których powstanie mebel zostają wycięte z dużych płyt wiórowych bądź innego materiału, w zależności od zamówienia. Gotowe elementy są obrabiane. W tym etapie nawierca się otwory, frezuje i wykonuje niezbędne czynności dotyczące obróbki mechanicznej mebla. Po obróbce mechanicznej elementy mebla są bardzo dokładnie czyszczone w celu pozbycia się zanieczyszczeń i innych pyłków powstałych podczas poprzednich etapów procesu produkcji. W tym czasie pracownicy zakładu starannie i bardzo dokładnie sprawdzają czy wszystkie elementy zostały wykonane zgodnie z projektem. Badają też jakość wykonania półproduktów.

Następny etap procesu powstawania mebli na wymiar to foliowanie gotowych elementów. Powstałe części zostają zabezpieczone przed transportem do klienta. Dostawa mebli odbywa się w terminie ustalonym w umowie bądź po uzgodnieniu z zamawiającym. Po dostarczeniu gotowych elementów pracownicy zakładu składają u klienta meble na wymiar. Czas tego etapu uzależniony jest od rodzaju zamawianego mebla. Oczywiście nie należy zapominać o zawarciu umowy z pracownią, wpłacie zaliczki i rozliczeniu końcowym jednak jest to indywidualna kwestia każdego zakładu.

Każdy proces produkcji mebli na wymiar może się różnić od opisanego powyżej. Wszystko zależy od tego jaki mebel ma powstać oraz jakie materiały będą używane do jego produkcji. Jedna rzecz jest jednak niezmienna, a jest nią niepowtarzalność i oryginalność zamówionego produktu.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz