Artykuł sponsorowany

Produkcja betonu jako skomplikowany proces technologiczny

Produkcja betonu jako skomplikowany proces technologiczny

Sama receptura betonu jest stosunkowo mało skomplikowana, więc wydawać by się mogło, że proces produkcji betonu nie wymaga zbyt wielkiej wiedzy lub nakładów. Wystarczy wziąć piasek, wodę i cement, wmieszać je razem i już mamy gotowy produkt. Wbrew pozorom proces ten jest dużo bardziej skomplikowany, a błędy przy tym popełnione mogą mieć bardzo poważne skutki.

Produkcja betonu bez tajemnic

Chociaż sama receptura jest w miarę prosta, to niemniej jednak produkcja betonu wymaga dużego doświadczenia, znajomości odpowiedniej technologii oraz precyzji. W przeciwnym wypadku powinniśmy liczyć się z groźbą pękających ścian, zapadających się fundamentów lub uszkodzeń innych elementów konstrukcyjnych. Najważniejszym składnikiem betonu jest cement będący spoiwem, który dzięki swoim właściwościom po zmieszaniu z wodą wiąże pozostałe materiały. W zależności od zapotrzebowania stosowane są różnego rodzaju cementy dostępne na rynku, co pozwala dobrać produkt zgodny z wymogami technologicznymi.  Drugim podstawowym składnikiem są kruszywa, które stanowią nawet od 65 do 80% całkowitej objętości. Mają one znaczący wpływ na cechy betonu, takie jak trwałość, estetyka czy właściwości mechaniczne. Najczęściej w takim przypadku używa się żwiru lub piasku, ale można także wykorzystać kruszywa sztuczne. Poza wymienionymi powyżej składnikami i wodą stosuje się różnego rodzaju domieszki, czyli substancje polepszające właściwości betonu, które przyspieszają lub opóźniają wiązanie betonu, ewentualnie uplastyczniają produkt. Początkowa faza produkcji – w zależności od przeznaczenia mieszanki betonowej – to dobranie odpowiedniej receptury, określonej dzięki badaniom laboratoryjnym. Następnym etapem jest wytworzenie masy betonowej. Podczas procesu produkcji nie wystarczy umieścić w odpowiednich urządzeniach wszystkich koniecznych składników. Należy to zrobić w dobrej kolejności, pamiętając o prawidłowej ilości poszczególnych składników oraz czasie przygotowania zaprawy. Sam proces zaczyna się od pobrania kruszywa, a kończy po uzyskaniu właściwego efektu, czyli mieszanki zgodnej ze wstępnymi założeniami.              

Produkcja betonu w rękach specjalistów

Zazwyczaj produkcja betonu realizowana jest w specjalnych wytwórniach stanowiących kompleks urządzeń, w skład których wchodzą m.in.: miejsce składowania kruszywa, podajniki, zasobniki, dozowniki surowców (kruszywa, cementu i wody) itp. Jedną z takich firm jest PW Wikrusz. Adam Witkowski w Miedznie. Działają od 2006 r. i specjalizują się w produkcji betonu. W swojej ofercie posiadają m.in. beton towarowy, drogowy i posadzkowy, suche mieszanki cementowo-piaskowe oraz betony ze zbrojeniem rozproszonym, wodoszczelne i mrozoodporne. Dodatkowo zajmują się sprzedażą i układaniem kostki brukowej i handlem kruszywami, a także wykonawstwem robót ziemnych i prac drogowych, obejmujących niwelacje terenu pod inwestycje, budowę dróg i parkingów, wykonywanie podbudowy pod posadzkę, wykopy, rozbiórki i wywóz gruzu, jak również usługi koparkoładowarką, spychaczem, walcem i pompogruszkami. PW Wikrusz to fachowcy, specjalistyczny i nowoczesny sprzęt oraz wysoka jakość i terminowe wykonywanie zleceń.

Rozwój technologiczny, który pozwala obecnie na wykorzystanie betonu w dużo szerszym zakresie niż dotychczas oraz planowane inwestycje infrastrukturalne sprawiają, że najbliższe lata dla producentów betonu zapowiadają się bardzo owocnie. Dodatkowo należ pamiętać, że ze względu na swoje właściwości, jeszcze przez długi czas beton będzie bezkonkurencyjnym materiałem konstrukcyjnym.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz