Materiał Partnera

Próchnica, jak sobie z nią radzić?

Próchnica, jak sobie z nią radzić?

Jest to bardzo nieprzyjemna przypadłość wynikająca z obecności bakterii atakujących twarde tkanki zęba. Bytują one na płytce nazębnej, gdzie rozkładają cukry, zmieniając je w kwasy, które osłabiają szkliwo zęba. Przede wszystkim, aby do tej sytuacji nie dopuścić, najważniejsza jest profilaktyka, czyli odpowiednia dbałość o jamę ustną. Jeśli się nie uda, to pozostaje leczenie stomatologiczne.

Jak dbać o zęby?

Należy o nie się troszczyć jeszcze w okresie niemowlęcym, to zadanie dla rodziców. Dbanie o  mleczne zęby jest inwestycją na przyszłość. Jeśli próchnica nie pojawi się w pierwszych zębach, to nie ma ryzyka zarażenia stałych. Bo próchnica jest chorobą infekcyjną. Kolejny etap to nauka prawidłowej i systematycznej higieny zębów. Nie chodzi tu tylko o mycie, nitkowanie i płukanie specjalnymi płynami. Należy 1-2 razy do roku przychodzić do gabinetu stomatologicznego na okresowe przeglądy stanu uzębienia. Wówczas dentystka może sprawdzić czystość zębów, obecność ubytków, stan dziąseł. W przypadku, jeśli wykryte zostanie ognisko chorobowe, to podejmie właściwe leczenie.

Plombowanie zęba aktualnie może być bezbolesne.

Oczywiście chodzi o znieczulenie, które w zależności od wieku pacjenta może przybierać różne formy. Dla małych dzieci stosowane są żele, które pozwalają uniknąć nieprzyjemnego wkłucia wykonywanego standardowo. Dodatkowo dentysta może w określonych stanach zęba dziecka podjąć decyzję o zastosowaniu zamiast wiercenia specjalistycznego leczenia polegającego na remineralizacji lub lapisowaniu. Remineralizacja jest wówczas bardzo przyjazna i preparat mieć smak truskawki. Natomiast jeśli chodzi o osoby dorosłe źle znoszące ból, mogą skorzystać z tzw. znieczulenia przed znieczuleniem. Dopiero wówczas stomatolog rozpocznie oczyszczanie zęba ze zmienionej tkanki. W naszym gabinecie wykonywane są wypełnienia światłoutwardzalne ze specjalnego kompozytu gwarantującego estetyczny wygląd zęba po leczeniu. Mówi pani Natalia Samcik z warszawskiego gabinetu Apex. Pacjent może też wybrać uzupełnienie ubytku za pomocą specjalnego rodzaju mieszanki materiałów bazujących na szklanym pyle. Zaletą wypełnienia glassjonomerowego jest dobre przyleganie do zęba i długotrwałe uwalnianie fluoru.

Leczenie kanałowe zęba.

Wykonanie tego zabiegu niekiedy jest koniecznością. Zwłaszcza wtedy, gdy miazga zęba została zaatakowana przez próchnicę. Jest to bardzo groźna sytuacja, ponieważ może dojść do zapalenia okostnej i powstania stanu ropnego. Leczenie endodontyczne poprzedzone jest wykonaniem zdjęcia RTG., na podstawie którego dentysta ocenia zaawansowanie zmian chorobowych. Następnie ząb zostaje rozwiercony i oczyszczony włącznie z kanałami. W Apex leczenie przebiega przy użyciu endometru i udrażniacza kanałowego VDW.

Opracowanie:
Warszawa, Bohdanowicza 13
tel. 22 824 05 56
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz