Materiał Partnera

Proces fitosanitarny palet

Proces fitosanitarny palet

Obowiązujące na terenie Unii Europejskiej przepisy importowe, a także te wyartykułowane w krajach poza Europą – m.in. USA, Australia, Kanada, Brazylia, Chiny – mówią o tym, że wszystkie opakowania drewniane z tak zwanego drewna surowego, muszą być poddawane bardzo złożonym procesom fitosanitarnym, obróbce cieplnej, czy też fumigacji. Ważne jest też odpowiednie oznakowanie według standardu ISPM15, a także przyznanie certyfikatu. Takie procedury obowiązują między innymi przy produkcji palet (np. europalet).

Czym jest proces fitosanitarny?

Za proces fitosanitarny, związany między innymi z paletami, uznaje się szereg działań obróbki termicznej, mającej zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób, bakterii, pasożytów, insektów i innych szkodliwych mikroorganizmów, a także ich wszystkich form przetrwalnikowych. Tylko dzięki temu dane opakowania drewniane z drewna surowego, będą mogły trafić do działań transportowych międzynarodowych, bez obawy, że określona partia towaru na paletach zaszkodzi środowisku naturalnemu innego obszaru terytorialnego. Nie każdy bowiem wie, że nawet z pozoru niegroźne w naszej strefie klimatycznej bakterie, mogą być bardzo niebezpieczne w innej, zaburzając ekosystem i siejąc spustoszenie.

Logo IPPC

Wszystkie palety, które przeszły proces fitosanitarny, otrzymują specjalne świadectwa, a także unikalne oznakowanie. Jego częścią jest między innymi logo IPPC, które stanowi kłos zboża. Informuje ono zaś o tym, że dany wyrób drewniany został poddany mechanicznej obróbce usuwającej pozostałości kory drzewnej, drewno zostało odkażone np. poprzez gazowanie bromkiem metylu (obecnie wiele tartaków wykorzystuje odmienne techniki), a także o tym, że surowiec był suszony w wysokiej i ściśle określonej temperaturze przez odpowiedni czas. Certyfikat fitosanitarny i logo IPPC, to zatem ważne składowe całego procesu jakościowego oraz tego związanego z bezpieczeństwem.

Uprawnione tartaki

Dzisiaj drewno konstrukcyjne, palety, czy też tarcicę iglastą, liściastą, struganą lub impregnowaną, oferują tylko najlepsze tartaki, które musiały wdrożyć bardzo restrykcyjne systemy bezpieczeństwa. Warto przy tym wiedzieć, że najlepsze z nich wykorzystują między innymi profesjonalne komory do suszenia MÜHLBÖCK, które stanowią najwyższą technologię tartaczną. Obecnie zatem tylko tartaki stawiające na stały rozwój, a także jakość i innowacyjność, mogą obsługiwać producentów palet, czy też kupujących innego typu produkty z drewna surowego, po przebytej obróbce cieplnej. Sprawny proces fumigacji według wszystkich polskich i europejskich norm, przeprowadza między innymi firma Progres Sp. j., która działa w Kamieniu Dużym, w pobliżu Iławy.

Z pełną ofertą tegoż podmiotu, warto zapoznać się na jego nowoczesnej stronie internetowej. Firma obsługuje zarówno klientów indywidualnych, jak i biznesowych z różnych branż – od transportowej, po dekarską.

Opracowanie:
Kamień Duży 4f
tel. 89 648 82 31
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz