Artykuł sponsorowany

Próby wątrobowe

Próby wątrobowe

Próby wątrobowe to badanie, które pozwala ocenić pracy wątroby. Wykonywane jest z krwi. Na tzw. próbę wątrobową składają się enzymy, które określają podstawowe funkcje wątroby, oraz stężenie bilirubiny, która jest głównym barwnikiem żółci.

Podstawowe informacje

Wykonywanie prób wątrobowych zleca się w przypadku podejrzenia przewlekłego zapalenia wątroby, stłuszczenia wątroby, zaburzeń gospodarki tłuszczowej, cukrzycy lub nadużywania alkoholu lub uszkodzenia wątroby przyjmowanymi lekami. Lekarze są zgodni co do tego, że badanie to powinien wykonywać każdy, nawet zdrowy człowiek, przynajmniej raz w roku. Nawet minimalne uszkodzenie komórek wątroby przyczynia się do aktywności szkodliwych enzymów we krwi, dlatego tak ważne jest regularne monitorowanie ich stężenia w naszym organizmie. Zwiększenie ilości enzymów może powodować uszkodzenie komórek, w których się znajdują. Bardzo wysokie stężenie, sięgające nawet kilku tysięcy jednostek, odnotowuje się, gdy pacjent zatruł się grzybami lub cierpi na wirusowe zapalenie wątroby. Wyniki lekko przekraczające normę mogą oznaczać wystąpienie żółtaczki, kamienie w pęcherzyku żółciowym lub inne mechaniczne uszkodzenie wątroby lub dróg żółciowych.

Kiedy obowiązkowo trzeba wykonać próby wątrobowe?

Próby wątrobowe profilaktycznie powinno się wykonywać raz w roku. Konieczne jest ich wykonanie, jeśli wystąpią pewne charakterystyczne objawy, jak np. zaburzenia ze strony układu pokarmowego, ból pod żebrami po prawej stronie, skurcze mięśni, czy zażółcenie się skóry lub białek oczupowiedział Henryk Wieja z Ośrodka Medycyny Prewencyjnej i Opieki Kompleksowej w Ustroniu.

Przebieg badania

Próby wątrobowe wykonuje się z próbki krwi pobranej z żyły w zgięciu łokciowym. Ważne jest, aby badany był na czczo, czyli nie spożywał żadnych posiłków w ciągu co najmniej 12 godzin przed badaniem. Dla uzyskania wiarygodnego wyniku bardzo istotna jest dieta. Zbyt tłuste posiłki i spożycie alkoholu będą mocno zawyżały wynik. Na jakiś czas przed badaniem dobrze jest zrezygnować z picia kawy i jedzenia czekolady, ponieważ przyczyniają się one do obkurczenia się przewodów żółciowych, a to również powoduje przekłamanie wyniku. Aby otrzymać wiarygodne pomiary, na co najmniej 7 dni przed planowanym badaniem wskazana jest lekkostrawna dieta oraz unikanie alkoholu. 

Oceń artykuł (5)
4.4
Komentarze
Dodaj komentarz