Artykuł sponsorowany

Próby ciśnieniowe sieci hydrantowych

Próby ciśnieniowe sieci hydrantowych

Sieci hydrantowe znajdują się w wielu różnych obiektach. Znaleźć je można w apartamentach, szpitalach, szkołach, urzędach, biurowcach, czy też w różnych zakładach przemysłowych i w magazynach. Ich sprawność jest przy tym bardzo ważna dla odpowiedniej ochrony mienia oraz życia i zdrowia osób przebywających w danym budynku. Istotne jest zatem przeprowadzanie okresowych prób ciśnieniowych sieci hydrantowych. Z nami dowiesz się o tych działaniach kilku ważnych rzeczy.

Czym jest sieć hydrantowa?

Sieć hydrantowa to inaczej sieć wodociągowa przeciwpożarowa z hydrantami zewnętrznymi orz osprzętem wewnętrznym, która stanowi bardzo ważny element ochrony obiektów – ich mienia – oraz ludzi. Każda instalacji hydrantowa jest przy tym zaliczana do sieci ciśnieniowej, a to wymaga, aby przez rozpoczęciem eksploatacji, a także już po oddaniu instalacji przeprowadzać w obrębie jej próbę ciśnieniową. Warto przy tym wiedzieć, że w Polsce najczęściej sieci hydrantowe współpracują ze zbiornikami wody pożarowej oraz z pompami pożarowymi, a dla niezawodności całej tej infrastruktury istotne jest zasilanie z sieci elektromagnetycznej. Często pompy mają zasilanie spalinowe lub stosuje się również agregaty prądotwórcze.

Czym jest próba ciśnieniowa sieci hydrantowej?

Za próbę ciśnieniową sieci hydrantowej uważna się szereg zadań, których celem jest sprawdzenie szczelności sieci oraz poprawność jej wykonania i działania. W tym celu wykonuje się różne czynności i metodologie badań według takich norm, jak PN-B-10725. Mowa o np. wykonywaniu prób odcinkowych, co polega na powolnym wypełnianiu wodą danego odcinka sieci od strony końca niżej położonego, aż do wypływu wody ze wszystkich rurek odpowietrzających. Wszystko to przy zamknięciu zaworów i przy podłączeniu pompy hydraulicznej, która podtrzymuje stałe ciśnienie w przewodach do 12 godzin. Dopiero wtedy można odpowietrzyć odcinek i przywrócić odpowiednie ciśnienie. Próba odcinkowa kończy się wynikiem pozytywnym, gdy przez 30 minut nie odnotowano spadku ciśnienia próbnego w rurociągu.

Kiedy wykonywać próby ciśnieniowe?

Podstawy prawne mówią o tym, że badanie hydrantów, sieci hydraulicznych i osprzętów ppoż. powinno następować przynajmniej raz w roku. Odpowiednie procedury powinny zaś zostać wypełnione przez przedsiębiorstwa uprawnione do przeprowadzania badań. Muszą one być wyposażone w przyrządy pomiarowe z certyfikatami oraz aktualnymi świadectwami wzorcowania. Każda próba ciśnieniowa, czy inna usługa w zakresie badań sprawności instalacji ppoż. musi być opatrzona specjalnym protokołem. Dbałością o najmniejszy szczegół wyróżnia się przy tym firma BHPOffice, która gwarantuje również opracowywanie „Instrukcji bezpieczeństwa pożarowego” obiektów; przeglądy techniczne; szkolenia ppoż.; czy samą dostawę hydrantów i prądownic, apteczek, tablice ostrzegawczych itp. Najlepsze branżowe pracownie świadczą przy tym również usługi BHP, czy sprzedaż gaśnic i agregatów pianowych, proszkowych oraz śniegowych. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz